Przeglądasz archiwa kategorii Bez kategorii.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Bez kategorii

Ogłoszenie !

 

uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. (poniedziałek) w auli Ośrodka

 

godz. 9.00     – dla szkół ponadgimnazjalnych

godz. 10.00   – dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

Możliwość komentowania Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. została wyłączona

Uroczystość Wszystkich Świętych

Bez kategorii, Ośrodek

31 października 2014r. odbył się, dla uczniów Ośrodka, krótki apel poświęcony Uroczystości Wszystkich Świętych. Jego celem było przypomnienie dzieciom i młodzieży roli świętych w naszym życiu. Treści dotyczyły życia i zasług dla Kościoła św. Jana z Dukli i bł. Jerzego Popiełuszki. Dlaczego? Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2014r ogłosił rokiem św. Jana z Dukli. W tym roku minęła też 30 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Przy tej okazji uczniowie mogli podziwiać okolicznościową gazetkę.

Dziękuję uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i swoje odpowiedzi przekazali do skrzynki pocztowej 766. Rozwiązanie niebawem!

 Urszula Dudczak

 

Możliwość komentowania Uroczystość Wszystkich Świętych została wyłączona

Jakie źródło, taka woda. Zalety czystej wody.

Bez kategorii

O! Tego dnia, to się w szkole działo!

A że działo się dużo, szkoda, żeby to przemilczeć. 

 

5 czerwca 2013r. w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 we Wrocławiu odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego kl. 2 Gimnazjum nr 60 we Wrocławiu pod hasłem: „Jakie źródło, taka woda. Zalety czystej wody.”

Był to czas, w którym młodzież dzieliła się z zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum, owocami kilkumiesięcznej pracy.

Podczas dwugodzinnej prezentacji wyników pracy, uczniowie:

– wykonali doświadczenie sprawdzające, który z filtrów: piasek, wata, lignina, najlepiej oczyści mechanicznie zabrudzoną wodę,

– zaproponowali zebranym, związany z doświadczeniem, konkurs dla klas. Wygrała klasa VI SP, wskazując na filtr ligniny, który najlepiej oczyścił zabrudzoną ziemią, błotem wodę,

– przedstawili wyniki ankiety na temat czystości wybranych rzek w Polsce,

– przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą źródeł i ich klasyfikacji,

– zaprezentowali młodszej widowni wiersz Marii Terlikowskiej „Przygody kropli wody”,

– przytoczyli przysłowia, aforyzmy i związki frazeologiczne związane z wodą,

– odtworzyli:

 • reklamę, zachęcającą do kupna gadżetów PAH <<Studnia dla Południa>>.
 • wywiad z pracownicą WOŚ we Wrocławiu, p. Beatą Kruk.

– ogłosili:

 • wyniki konkursu ortograficznego: I miejsce – Michał Wolnica, II miejsce – Bartosz Nowak, III miejsce – Natalia Mianowana.
 • konkurs na strój wodoodporny.

– rozprowadzili wśród uczniów wydanie specjalne szkolnej gazetki <<Teleszkoła>>, poświęconej projektowi edukacyjnemu kl. II gimnazjum.

Dzięki życzliwości sponsorów:

Wytwórni Wód Mineralnych ”Mineral”

Eden Springs

Hurtowni Artykułów Spożywczych Jot-Ł

całość uświetniła degustacja wód mineralnych oraz oglądanie, przygotowanej przez naszą koleżankę, makiety.

 Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Jakie źródło, taka woda. Zalety czystej wody. została wyłączona

Film edukacyjny – pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa

Bez kategorii

Krwotok z nosa to dolegliwość, z którą większość z nas choć raz miała styczność w swoim życiu. Pojawia się on najczęściej w wyniku urazu mechanicznego (np. uderzenie nosem w twardy przedmiot) lub w wyniku niektórych chorób.

Choć najczęściej wygląda bardzo groźnie, krwotok z nosa w większości sytuacji nie zagraża życiu czy zdrowiu osoby poszkodowanej. W sporadycznych przypadkach krwawienie jest na tyle obfite bądź długotrwałe, że wymaga wizyty u laryngologa bądź – w skrajnych, wyjątkowych przypadkach – wezwania pogotowia ratunkowego. Z reguły krwotok zlokalizowany jest w przedniej części jamy nosowej i udaje się go opanować za pomocą prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy.

Czynności te można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku krwotoku z nosa:

Spróbujmy je przybliżyć: przede wszystkim należy usiąść i pochylić głowę do przodu. Osoby poszkodowane mają niekiedy tendencję do odchylania głowy do tyłu, co jest błędem. Krew ścieka wtedy do przełyku, co może wywołać torsje lub nawet zakrztuszenie. Następnie, jeśli to konieczne, należy delikatnie wydmuchać nos. Tamowanie krwotoku polega na utrzymywaniu pozycji pochylonej i jednoczesnym uciskaniu skrzydełek nosa za pomocą palca wskazującego i kciuka. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku minut. Aby zwiększyć komfort poszkodowanego, można przyłożyć mu do karku zimny kompres.

Pamiętajmy, że w razie udzielania przez nas pierwszej pomocy osobie, która ma krwotok z nosa, powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa unikać kontaktu z krwią.

Może się zdarzyć, że osoba poszkodowana nagle traci przytomność. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć osobę, układając ją w pozycji bezpiecznej (ilustruje to film we wcześniejszym artykule dot. pierwszej pomocy).

Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji krwotoku z nosa jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie – dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

Artykuł i film przedstawiamy dzięki uprzejmości HR LAB Health and Safety (www.szkolenia-BHP24.pl).

Możliwość komentowania Film edukacyjny – pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa została wyłączona

Film edukacyjny – pierwsza pomoc osobie nieprzytomnej

Bez kategorii

Utrata przytomności jest stanem zagrożenia życia. W jej następstwie może bowiem dojść do niedrożność dróg oddechowych na skutek ich zablokowania językiem lub zalania śliną czy treścią żołądka. Ponadto utrata przytomności jest najczęściej efektem urazu, wstrząsu lub stanu chorobowego, co dodatkowo zagraża zdrowiu bądź życiu poszkodowanego.

Dlatego umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej jest niezwykle ważna. Omówmy zatem podstawowe czynności, które powinniśmy podjąć w przypadku utraty przytomności przez osobę dorosłą.

Pierwszym krokiem jest ocena, czy ty, poszkodowany oraz osoby postronne jesteście bezpieczni. Może się zdarzyć, że wciąż istnieje zagrożenie, które doprowadziło do utraty przytomności przez poszkodowanego. Następnie powinniśmy sprawdzić reakcję poszkodowanego, delikatnie potrząsając za ramiona i głośno pytając „Czy wszystko w porządku?”.

Jeśli osoba reaguje, zostawiamy ją w zastanej pozycji, w razie potrzeby wzywamy pomoc. Musimy także regularnie sprawdzać stan poszkodowanego. Jeśli widzimy reakcji – mamy do czynienia z osobą nieprzytomną. W takiej sytuacji powinniśmy głośno wezwać pomoc, a następnie przystąpić do oceny oddechu. Aby to zrobić, odwracamy poszkodowanego na plecy, a następnie udrażniamy drogi oddechowe poprzez umieszczenie jednej ręki na czole poszkodowanego, opuszków drugiej ręki na żuchwie i delikatne odgięcie głowy do tyłu. Następnie należy pochylić się nad poszkodowanym i ocenić oddech przez około 10 sekund: nasłuchując, obserwując ruch klatki piersiowej i próbując wyczuć ruch powietrza na policzku.

Jeśli oddech jest prawidłowy, należy ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Ma ona na celu zabezpieczenie poszkodowanego przed ewentualnymi urazami, a przede wszystkim zapewnienie stałej drożności dróg oddechowych. Po ułożeniu osoby w pozycji bezpiecznej wzywamy pogotowie ratunkowe dzwoniąc pod numer 999 lub 112.„

Dla dokładnego zapoznania się z elementami pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oddychającej warto obejrzeć film edukacyjny, który pokazuje także technikę układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej:

Pamiętaj jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe kursy i szkolenie z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie – dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

Artykuł i film przedstawiamy dzięki uprzejmości HR LAB Health and Safety (www.szkolenia-BHP24.pl).

Możliwość komentowania Film edukacyjny – pierwsza pomoc osobie nieprzytomnej została wyłączona

Przewodnik do nauki brajla – publikacja dofinansowana z PFRON

Bez kategorii

Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących TRAKT rozpoczyna akcję dystrybucji publikacji dofinansowanej ze środków PFRON w ramach konkursu nr IX, „Jak przygotować niewidome dziecko do nauki brajla? Podręcznik dla rodziców i nauczycieli” pod redakcją dr Małgorzaty Paplińskiej.

Osoby zainteresowane otrzymaniem publikacji znajdą wszelkie niezbędne informacje na stronie fundacji: www.cedunis.org.pl.

Możliwość komentowania Przewodnik do nauki brajla – publikacja dofinansowana z PFRON została wyłączona


 • O stronie

  Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

  English version About us [pdf]

  deutsch Über uns [pdf]