Przeglądasz archiwa kategorii Ośrodek.

Tacy sami-edukacja włączająca

Ośrodek

 

          Kolejnym działaniem , które realizujemy od stycznia 2018 w ramach projektu „Tacy sami-edukacja włączająca” są wyjazdowe interaktywne zajęcia edukacyjne. Dzieci i młodzież naszego Ośrodka będą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w nowoczesnych placówkach edukacyjnych takich jak „Centrum Nauki Kopernik”, „Muzeum Powstania Warszawskiego” oraz „Niewidzialnej wystawie”. Będą to zajęcia o charakterze interaktywnym, poszerzające wiedzę z przedmiotów ścisłych i humanistycznych i prowadzone w oparciu o materiały dydaktyczne wykraczające poza te standardowo wykorzystywane w trakcie procesu edukacji szkolnej. Celem tych zajęć będzie rozwój procesów poznawczych i umiejętności korzystania z wiedzy za pomocą nowoczesnych multimediów, materiałów źródłowych oraz przyrządów. Przewidziano realizację zajęć teoretycznych, a także gier, eksperymentów i doświadczeń laboratoryjnych.

Planujemy również organizację dodatkowych zajęć dla uczniów w kierunku opanowania posługiwania się nowoczesnym sprzętem kuchennym w nowo wyposażonej kuchni w internacie naszego Ośrodka. Uczniowie będą mieli zajęcia w grupach 2 osobowych ,łącznie 6 godzin .Jesteśmy na etapie doboru  grup docelowych. Pierwsze zajęcia rozpoczniemy w marcu 2018 .Realizacja zadania trwać będzie do czerwca 2019 r.

Możliwość komentowania Tacy sami-edukacja włączająca została wyłączona

W Betlejem już …

Ośrodek

19 grudnia 2017 roku w dawnej siedzibie Szkoły dla Niewidomych we Wrocławiu na ulicy Kasztanowej a 20 grudnia w DSOSW nr 13 na ulicy Kamiennogórskiej odbyły się koncerty kolęd w wykonaniu Zespołu Do czasu.

Możliwość komentowania W Betlejem już … została wyłączona

Legendy Wrocławia

Ośrodek

W dniach 12 i 13 grudnia w studiu na terenie naszej szkoły – uczniowie, absolwenci i nauczyciele naszego Ośrodka uczestniczyli w nagraniach do drugiej edycji projektu „Legendy Wrocławia”. Były to cztery legendy w autorskim opracowaniu poetki pani Iwony Przygody o następujących tytułach: ”O kościele na dachu kościoła”, „Szermierz i psikusy”, „Upiór przy kościele Św. Elżbiety” oraz „Uniwersytecka biała dama”. Oj działo się działo – było wiele wyzwań aktorskich, emocji, debiutów i powtórek ale materiał udało się zarejestrować.

Pod okiem reżysera całego przedsięwzięcia pana Leszka Kopcia wszyscy dawaliśmy z siebie jak najwięcej. Teraz tylko trzeba dograć piosenki a największe wyzwanie przed realizatorami dźwięku. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli to niełatwe wyzwanie.

Barbara Włosiniak

 

Możliwość komentowania Legendy Wrocławia została wyłączona

Słuchowisko

Ośrodek

Słuchowiska multimedialne to efekt wielogodzinnej pracy wielu osób. Powstały na bazie moich tekstów, adaptacji wrocławskich legend do potrzeb teatru radiowego. Uczeń Kuba  Czarnecki ułożył przy pomocy p.Krzysztofa Rodaka hip-hopową piosenkę, którą śpiewa w legendzie ,,O powstaniu Ślęży’’  . Legendy bardzo ładnie udźwiękowił pan Szymon Straburzyński , wizualnie opracowali je plastycy ze studia CETA( nazwisk nie znam). W słuchowiskach wzięli udział uczniowie i absolwent Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu:
,,O powstaniu Ślęży”.
Mateusz Bronowicki, Maja Ciupińska, Jakub Czarnecki ( ułożył piosenkę w stylu hip- hop), Artur Fleszar, Sylwia Herner, Dominika Jabłońska, Jerzy Kopka, Wiktoria Łukomska, Aleksandra Sikora, Ewelina Sikora, Adam Smutek, Damian Stawski, Artur Fleszar
,,Dzwon Grzesznika”.
Michał Iwański, Krystian Kisiel, Jerzy Kopka, Wiktoria Łukomska, Dominika Pisarczyk, Aleksandra Sikora
,,Kluskowa Brama”.
Maja Ciupińska,p.Wojciech Ławnikowicz, Łukasz Opacki, Paulina Suszko.
W słuchowiskach zagrali też  słynni polscy aktorzy : Małgorzata Kożuchowska, Marian Opania, Adam Ferency. Aktorzy sympatycznie reagowali na moją prośbę. Jestem pełna podziwu dla ich talentu. Wystarcza  im jedno przeczytanie tekstu i od razu genialnie kreują rolę.
Wszystkim , którzy wzięli udział i którzy mi pomagali serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że słuchowiska będą miłą pamiątką dla uczniów i dla absolwenta DOSWDN nr 13 we Wrocławiu .

Agnieszka Szubert

 

Możliwość komentowania Słuchowisko została wyłączona

Zmiana planu lekcji

Ośrodek

W zakładce Pobieranie zamieściliśmy obowiązujący plan zajęć.

Możliwość komentowania Zmiana planu lekcji została wyłączona

Mam Talent!!!

Ośrodek

Bawmy się tu, bawmy się w koło,

niech wszystkim Nam będzie wesoło!!!

 

1 grudnia 2017r. Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 13 był organizatorem II edycji przeglądu artystycznego MAM TALENT. Pierwszy raz odbył się on rok temu w Zespole Szkół nr 21 we Wrocławiu. To tam zrodził się pomysł, by impreza ta miała swą kontynuację, ale w innej placówce.

Celem przeglądu było uświetnienie Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego co roku 3 grudnia. Gospodarzami spotkania byli uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli uczniowie oraz podopieczni wraz  z nauczycielami, opiekunami z:

– Zespołu Szkół nr 21,

– Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 12,

– Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2,

– Domu Opieki Społecznej Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

Program spotkania był bardzo bogaty. Grupy prezentowały piosenki, tańce, wiersze i scenki rodzajowe. Uśmiech, zaduma, a nawet tocząca się po policzku łza, to skutek przekazywanych widzom treści.

Przegląd był dowodem na to, że żadna niepełnosprawność nie jest przeszkodą w obdarowywaniu drugiej osoby radością i życzliwością.

Następcom, którzy podjęli temat organizacji przeglądu w roku 2018, życzymy jego realizacji.

W miejscu tym, raz jeszcze, dziękuję:

– p. Joannie Żuchowskiej, pomysłodawczyni przeglądu,

– zaproszonym Gościom za przybycie i prezentację przygotowanego programu,

– p. Dyrektorowi Robertowi Warchalewskiemu za zgodę, by przegląd odbył się w DSOSW nr 13,

– Pani dyrektor Teresie Majeran, Paniom Kierownik Internatów Agnieszce Kępińskiej i Izabelli Sobczak za przybycie (przemówienia, wręczanie dyplomów i upominków),

– p. Edycie Szymczyk za podjęcie tematu i współorganizowanie przeglądu w naszym Ośrodku,

– Paniom i Panom, którzy pomagali w przygotowaniu auli do występów,

– Panu Maciejowi Boszkiewiczowi za techniczną oprawę imprezy,

– koleżankom i kolegom: Pani Katarzynie Chorodeńskiej, Pani Barbarze Włosiniak, Pani Agnieszce Szubert, Pani Ani Rubin, za przygotowanie naszych uczniów do przeglądu; wspólne pląsy, śpiew, recytacje,

– Pani Aleksandrze Gusiackiej i Panu Danielowi Makuchowi, którzy wraz z uczniami przygotowali słodki poczęstunek.

Dziękuję!!!

 

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Mam Talent!!! została wyłączona

Tropem wyśmienitych osobliwości!

Ośrodek

Ostatni kwartał starego roku minął nam pod patronatem wielu wybitnych osobliwości.

Rozpoczęliśmy go obchodami XVII Dnia Papieskiego. Myślą przewodnią tego wydarzenia były słowa wybitnego Polaka – Jana Pawła II: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Oprócz gazetki propagującej ideę Działa Nowego Tysiąclecia, budującego żywy pomnik Papieżowi, odbyły się katechezy okolicznościowe, przybliżające nowemu pokoleniu osobę i myśli z jego nauczania. A oto kilka z nich:

„Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka.”

„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.”

„Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi.”

14 października sześcioosobowa grupa uczniów, udając się wraz z wrocławskimi pielgrzymami do Trzebnicy, poznała inną ważną dla Polski, Dolnego Śląska, osobę, Jadwigę Śląską. Była to okazja, by znaleźć się wśród współczesnych fanów tej jakże przedsiębiorczej jak na średniowieczne czasy osoby, a przede wszystkim polecić jej wstawiennictwu obchody 70-lecia naszego Ośrodka. Szczęśliwi, choć zmęczeni, późnym wieczorem powróciliśmy do szkoły.

Szczególna okazją bycia w gronie doskonałych była Uroczystości Wszystkich Świętych. W przededniu tego święta uczniowie uczestniczyli w apelu. Upamiętnił on dzieci z Fatimy: Łucję, Hiacyntę i Franciszka, którym objawiła swoje orędzie 100 lat temu Matka Boża oraz czczoną na Śląsku Jadwigę. Uwieńczeniem tego radosnego święta była Galeria, którą stworzyli uczniowie, prezentujący swoich ulubionych świętych. Swoją obecnością zaszczyciła nas Jadwiga z Trzebnicy i Mikołaj, zapowiadający rychłe przybycie, tym razem jednak z prezentami.

 

Co łączy wymienione powyżej osoby? Tak. Świętość! Wszystkie one uczą nas, w jaki sposób ją osiągnąć i że jest ona dla biednych i bogatych, dzieci i dorosłych, wykształconych i prostych ludzi. Ich przykład niech nas zachęci do zmiany na lepsze, byśmy mogli patrzyć w przyszłość z nadzieją.

Niech za rok będzie nas więcej! Już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

 

Laureatami konkursu różańcowego, rozstrzygniętego 8 grudnia 2017r., zostali:

I miejsce – Natalia Para,

II miejsce – Natalia Pysz,

III miejsce – Adam Piasecki,

Prace wyróżnione:

Natalia Okrajek, Bartosz Hałka.

Gratulujemy!!!

 

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Tropem wyśmienitych osobliwości! została wyłączona

XVII edycja Ogólnopolskiej Akcji Szlachetnej Paczki „Lubię ludzi”, a w naszym miejscu nauki i pracy edycja VII, zakończona sukcesem!!!

Ośrodek

 

Niech relacja z wręczenia przygotowanych przez nas paczek będzie dowodem, że droga koleżanko, kolego Twój czas, grosz, złotówka, stówka, została właściwie zainwestowana, zakupiony produkt naprawdę potrzebującemu przekazany, a nie zmarnowany.

A oto ona:

„Pani Barbara była zszokowana ilością paczek oraz nowymi meblami. Kiedy wolontariusze wszystkie je wnieśli, zajęli całe 25 metrowe mieszkanie. Na twarzach było widać ogromne poruszenie i radość. Rodzina bardzo się cieszyła, nie kryła wzruszenia. Kiedy Mateusz rozpakowywał paczki, co chwilę krzyczał: „Mamo, popatrz! To dla nas!”. Nie mógł uwierzyć, że tyle paczek przynieśli wolontariusze. Syn najbardziej ucieszył się z telefonu i artykułów plastycznych, ponieważ tak dużej ich ilości jeszcze na oczy nie widział. Ciągle wpatrywał się z uśmiechem na rzeczy, które wyciągał z paczek. Pani Barbara długo przyglądała się nowym meblom, usiadła nawet na nowy fotel… Jednak emocjom nie było końca, po upływie pół godziny rodzina nadal przeżywała to wydarzenie i podkreślała, że jest w szoku.

Pani Barbara bardzo dziękuje. Nie spodziewała się tak dużej pomocy. Rodzina przekazała Darczyńcom ozdoby świąteczne, które zostały własnoręcznie wykonane przez Mateusza.”

I jeszcze słowa wolontariuszki: „Bardzo dziękuję za dobrą współpracę i okazaną pomoc rodzinie. Wręczanie paczek przygotowanych przez Państwa było dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, dużo ciepłych chwil spędzonych z bliskimi w tym pięknym czasie.”

Paczka jest dziełem uczniów, rodziców i pracowników Ośrodka. Tym wszystkim, którzy nie przeszli obojętnie wobec dziś potrzebującego człowieka, dziękujemy!

Nadmienić w tym miejscu należy, że uczniowie SPP jednogłośnie zadecydowali i przekazali na szlachetną paczkę pieniądze, które pozyskali ze sprzedaży ziół na szkolnym kiermaszu.

W takich zawodach warto występować, bo każdy biorący w nich udział, jest zwycięzcą.

 

Komitet Wolontariuszy Szkolnych

 na rzecz Ośrodka.

„Szlachetna Paczka 2017”.

Możliwość komentowania XVII edycja Ogólnopolskiej Akcji Szlachetnej Paczki „Lubię ludzi”, a w naszym miejscu nauki i pracy edycja VII, zakończona sukcesem!!! została wyłączona

Są u nas życzliwi i wolontariusze

Ośrodek

28 listopada 2017 po raz pierwszy nasz Ośrodek uczestniczył w happeningu z okazji Dnia Życzliwości i Dnia Wolontariatu organizowanym corocznie przez Partnerstwo dla Leśnicy.
W pierwszej części spotkania poznaliśmy osoby najbardziej życzliwe w okolicznych szkołach i placówkach. Nominowani do tego zaszczytnego tytułu odebrali dyplomy na scenie w Centrum Kultury „Zamek”. Na forum zebranej społeczności pani Magdalena Lejkam z ZTPS Nr 2 w Leśnicy odczytała czym zasłużył się każdy nagrodzony.
Wybory Życzliwego kolegi / koleżanki wygrali:
– w szkole podstawowej Wiktor Manuszak z kl. VII B oraz Wiktoria Łukomska z kl. VI A
– w gimnazjum Jędrzej Mandat z kl. III A i Weronika Szewczyk z kl. II A
Najbardziej życzliwi wśród nauczycieli są pani mgr Agnieszka Sokołowska-Kasperiuk w szkole podstawowej i pani mgr Magdalena Kurek w gimnazjum.
Do nagrody życzliwej i przyjaznej instytucji dla Ośrodka Dyrekcja wytypowała Wrocławskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niewidomych. Podziękowanie wraz z dyplomem za całokształt wieloletnich działań wspierających naszych wychowanków i placówkę odebrał Prezes Stowarzyszenia – pan mgr Andrzej Marciniak.
Wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę (na melodię „Sokoły”, słowa były wyświetlane na ekranie) z refrenem:
„ Hej, hej przyjaciele
Życie niesie ze sobą trosk wiele,
Więc gdy pragniesz być szczęśliwy,
To dla innych bądź życzliwy.”
Po części artystycznej reprezentanci wolontariatów działających w poszczególnych szkołach przedstawiali swoje osiągnięcia. Obejrzeliśmy też piękną prezentację multimedialną pt. „Formuła Dobra” (o pomocy na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska). Nie brakowało zachęt do włączania się w bezinteresowne pomaganie. Na zakończenie drużyny wolontariuszy wzięły udział w quizie o Wolontariacie.
Teresa Żelechowska

Możliwość komentowania Są u nas życzliwi i wolontariusze została wyłączona

Lista rankingowa – Tacy sami

Ośrodek

Lista rankingowa uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości ubiegających się o przyznanie stypendium w ramach projektu „Tacy sami – edukacja włączająca” w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 13 dla Niewidzących i Słabo widzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu w roku szkolnym 2017/2018:

Wiktoria Mnich z klasy VI zdobyła 44 punkty
Michał Rosiak z klasy III g zdobył 43 punkty
Martyna Franiak z klasy V zdobyła 42 punkty
Krzysztof Sawicki z klasy VII zdobył 40 punktów
Kinga Pęcherz z klasy VII zdobyła 39 punktów
Michał Iwański z klasy II LO zdobył 39 punktów
Milena Malkowska z klasy ILO zdobyła 37 punktów
Kinga Witkowska z klasy V zdobyła 35 punktów
Witold Kaniuczak z klasy III g zdobył 35 punktów
Daria Marczuk z klasy VI zdobyła 28 punktów
Joanna Setera z klasy IV T zdobyła 28 punktów
Wiktoria Łukomska z klasy VI zdobyła 27 punktów
Nikola Zając z klasy VI zdobyła 27 punktów
Izabela Dawidowicz z klasy III g zdobyła 27 punktów
Klaudia Frankowska z klasy ILO zdobyła 27 punktów
Patrycja Hauke z klasy II LO zdobyła 27 punktów
Damian Ziółkowski z klasy ILO zdobył 27 punktów
Jerzy Kopka z klasy IIT zdobył 25 punktów
Weronika Szynal z klasy III g zdobyła 25 punktów
Natalia Jarosz z klasy VII zdobyła 25 punktów

Lista rezerwowa:
Paweł Kocuła z klasy VII zdobył 24 punkty
Filip Nowakowski z klasy VII zdobył 22 punkty
Sylwia Herner z klasy IIT zdobyła 22 punkty
Adam Skalski z klasy III g zdobył 18 punktów
Emilia Kaca z klasy VII zdobyła 17 punktów
Jakub Chmiel z klasy VI zdobył 17 punktów

Lista rankingowa do obejrzenia w zakładce „Tacy sami – edukacja włączająca

 

Możliwość komentowania Lista rankingowa – Tacy sami została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]