Przeglądasz archiwa kategorii Ośrodek.

JAK  MINĄŁ  ROK  W  SZKOLE  PRZYSPOSABIAJĄCEJ  DO  PRACY

Ośrodek

 W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w projekcie ZINTEGROWANI, uczyli się nowych rzeczy, takich jak prasowanie. Często wyjeżdżaliśmy na wycieczki. Byliśmy w Urzędzie Wojewódzkim, Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym, Muzeum Etnograficznym, Pawilonie Czterech Kopuł. Naszym ogromnym sukcesem był udział w Przeglądzie Artystycznym oraz wystawiliśmy dwa teatralne przedstawienia: „Baśń o dwunastu miesiącach” oraz „Dziewczynka z arbuza”.

Edyta Szymczyk

Możliwość komentowania JAK  MINĄŁ  ROK  W  SZKOLE  PRZYSPOSABIAJĄCEJ  DO  PRACY została wyłączona

Pokaz tańca 2019

Ośrodek

12 czerwca 2019 odbył się w naszym Ośrodku pokaz tańca. Uczestnicy projektu „Zintegrowani” zaprezentowali walca, cha chę, sambę oraz taniec współczesny a tancerze grupy „Niewidańce” zatańczyli Taniec pijarski, Marynę, Klapoka, Jadą goście jadą oraz taniec Oczeret. Niespodzianką w trakcie pokazu był solowy występ naszej uczennicy Dagmary Pełki, która zaprezentowała własną choreografię do utworu Celine Dion „My Heart Will Go One.” Taniec Dagmary bardzo spodobał się naszej publiczności i został nagrodzony ogromnymi brawami.

Możliwość komentowania Pokaz tańca 2019 została wyłączona

Międzynarodowy Turniej Młodzików do lat 16 i Kobiet w goalball

Ośrodek

Dnia 31 maja 2019 roku szkolne drużyny Młodzików i Kobiet wyjechały na Międzynarodowy Turniej organizowany w Lublinie już po raz piąty. W sobotę i niedzielę 1 i 2 czerwca odbyły się mecze turniejowe. Drużyna Kobiet reprezentowana przez: Patrycję Bożek, Marikę Pająk, Julię Radomską i Aleksandrę Zarecką zajęła II miejsce a drużyna Młodzików w składzie: Kacper Borczuch, Kamil Gorczycki, Andrzej Bujalski, Jakub Krzemiński i Amadeusz Łysyk wywalczyła w turnieju III miejsce. Wspaniała zawodniczka Patrycja Bożek wśród kobiet strzeliła największą ilość bramek podczas całego turnieju.

Ogromne gratulacje dla trenerów pana Wacława Falkowskiego i pana Jacka Osucha.

Możliwość komentowania Międzynarodowy Turniej Młodzików do lat 16 i Kobiet w goalball została wyłączona

Tacy sami

Ośrodek

Zbliża się zakończenie roku szkolnego 2018/2019 oraz zakończenie wszelkich działań realizowanych w ramach projektu TACY SAMI –edukacja włączająca,  współfinansowanego ze środków unijnych.

Zadanie 1-zajęcia dla uczniów

W ramach zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w kierunku opanowania posługiwania się nowoczesnym sprzętem kuchennym, uczestniczyło łącznie w trakcie realizacji projektu 50 uczniów. Doskonalili techniki krojenia, odmierzania i przeliczania jednostek, poznali  zasady obsługi sprzętów kuchennych. Uczyli się zasad BHP , zasad czyszczenia urządzeń kuchennych, a także poznali nowe przepisy kulinarne, które mogą wykorzystać podczas przygotowywania posiłków w internacie i domu. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zajęcia zakończono.

W sali doświadczeń świata pracowaliśmy  z uczniami, którzy  prócz dysfunkcji wzroku wykazują dodatkowe niepełnosprawności. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Odpowiadała  im atmosfera zajęć, stan wyciszenia, koncentracji. Lubiły ćwiczenia relaksacyjne, zabawę światłowodami, nasłuchiwanie dźwięków z rury sensorycznej, a w szczególności łóżko wodne. Zajęciami objętych było łącznie  24 uczniów. Zajęcia zakończono.

W trakcie zajęć informatycznych uczniowie doskonalili umiejętności  korzystania z programu udźwiękawiającego lub powiększającego oraz innych funkcji , które wspomagają użytkownika z problemami widzenia. Pracowali  w programach pakietu MS Office doskonaląc swój dotychczasowy warsztat. W zajęciach brało udział 16 uczniów , którzy zakończyli zajęcia .

Kluczowym zadaniem w ramach zajęć dla uczniów jest realizacja zajęć specjalistycznych  z wykorzystaniem BIOFEEDBACK .Trening z użyciem sprzętu EEG Biofeedback to metoda neuropsychoterapii instrumentalnej, polegająca na optymalizacji pracy mózgu poprzez wygenerowanie fal wytwarzanych w nadmiarze oraz promowanie fal  sprzyjających funkcjonowaniu człowieka. Metoda ta bazuje  na zdolnościach mózgu do zmian-plastyczności mózgu. Do zajęć zakwalifikowano 6 uczniów, którzy brali udział w zajęciach od stycznia do maja 2019.Zrealizowano 60 godzin i zajęcia zakończono.

Innym kluczowym zadaniem jest realizacja zajęć specjalistycznych metodą Tomatisa. Zajęciami objętych było 4 uczniów. Zrealizowano łącznie 20 godzin. Terapia polegała na systematycznym odsłuchiwaniu przez ucznia za pośrednictwem słuchawek powietrzno-kostnych specjalnie wyselekcjonowanego  materiału dźwiękowego o zmiennej częstotliwości ,co wpływa na jakość przetwarzania słuchowego.

 

Zadanie 2- Szkolenie kadry pedagogicznej

W ramach realizacji zadania, zajęciami zostały objęte nasze nauczycielki- p. Anna Szustakiewicz oraz p. Beata Urbańczak . Wzięły udział w kilkudniowym szkoleniu podnoszącym jej kompetencje i kwalifikacje, które wykorzystały podczas  zajęć z biofeedbacku oraz zajęć metodą Tomatisa  w naszym Ośrodku.

Zadanie 3-wyjazdowe interaktywne zajęcia

W ramach zadania  uczniowie wzięli  udział w laboratoriach robotycznym, chemicznym oraz biologicznym w Centrum Kopernik oraz odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego i Niewidzialną wystawę .Nauczyciele- opiekunowie zaplanowali również zwiedzanie starówki Warszawy, Wilanowa oraz Stadionu Narodowego. Były to dwu i trzy dniowe wyjazdy z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem.  Odbyło się  5 wycieczek, w każdej wzięło udział 25 uczniów.

 

Zadanie 4 – wsparcie stypendialne

W roku szkolnym 2018/2019 stypendium objętym  zostało  kolejne 20 osób. Zasady przyznawania stypendium określa Regulamin przyznawania i przekazywania wsparcia w DSOSW13, który znajduje się na stronie naszego Ośrodka. Uczniowie otrzymają środki finansowe w dwóch transzach. Zostali objęci  opieką dydaktyczną nauczyciela-opiekuna , której celem jest pomoc w osiąganiu jak najlepszych wyników w nauce oraz właściwego wykorzystania środków na cele edukacyjne. Pierwsza transza została już przelana na konta pełnoletnich uczniów lub rodziców stypendystów. Kolejna transza zostanie przelana do końca czerwca 2019.W ciągu dwóch lat stypendium przyznano 40 osobom.

 Wicedyrektor-Ż. Suboczewska

Możliwość komentowania Tacy sami została wyłączona

Spotkanie młodzieży szkoły ponadgimnazjalnej z Jerzym Górskim (26.03.2019 r.)

Ośrodek

 26 marca odbyło się długo planowane spotkanie z Jerzym Górskim- dla młodzieży szkoły ponadgimnazjalnej- w ramach Programu Profilaktyki.

 Młodzież dobrze przygotowała się do tego spotkania poprzez przeczytanie książki i obejrzenie filmu p.t.  „Najlepszy”.

 Spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące. Uczniowie  z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem słuchali J. Górskiego. Ponadto chętnie odpowiedzieli na prośbę prelegenta, aby zaprezentować swoje różne umiejętności i talenty (wokalne, recytatorskie czy też instrumentalne).

 Dodatkowo młodzież opowiadała o swoich zainteresowaniach i zamiłowaniach , m.in. sportowych.

  Ku wielkiemu zaskoczeniu nas wszystkich (zarówno uczniów jak i nauczycieli)- Jerzy Górski nie skupił się podczas tego spotkania na temacie uzależnień. Skupił się głównie na pasjach życiowych i wyzwaniach. Próbował przekazać nam wszystkim, że bardzo ważne w życiu jest to, aby właśnie robić coś z pasją. Głównym przesłaniem spotkania były słowa: ”Nie jestem NAJLEPSZY. Ale jeśli coś robię to staram się robić to NAJLEPIEJ jak potrafię.”

 Widać było, że uczniowie byli bardzo poruszeni tym spotkaniem. Chętnie zadawali pytania Jerzemu Górskiemu, chętnie opowiadali o sobie.

 Spotkanie zakończyło się również bardzo nietypowo- meczem w tenisa dźwiękowego, w którym udział wzięli Jerzy Górski oraz nasz uczeń Przemysław Młyński.

 Jestem przekonana, że spotkanie z Jerzym Górskim na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Poznali czym jest prawdziwa PROFILAKYKA- życiem swoimi pasjami, które dają wewnętrzną siłę i chronią od ucieczki w różne uzależnienia.

Anna Rubin

Możliwość komentowania Spotkanie młodzieży szkoły ponadgimnazjalnej z Jerzym Górskim (26.03.2019 r.) została wyłączona

Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ośrodek

W dniu 13.04.2019 uczniowie reprezentujący Poczet sztandarowy naszego Ośrodka wzięli udział w sobotnich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.

Możliwość komentowania Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej została wyłączona

Dziękujemy i żegnamy

Ośrodek

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki.”
J 11, 25 – 26

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu wczorajszym 24 kwietnia 2019 roku zmarła nasza koleżanka i zasłużony nauczyciel matematyki w Ośrodku dla niewidomych – Beata Florkiewicz.
Dziękujemy Ci Beato za Twój uśmiech i zaangażowanie w pracę pedagogiczną. Na zawsze będziesz w naszych sercach.

Możliwość komentowania Dziękujemy i żegnamy została wyłączona

Komunikat

Ośrodek

Szanowni rodzice, opiekunowie i uczniowie!

Na skutek zawieszenia akcji strajkowej w naszym Ośrodku od jutra tj. 12 kwietnia 2019 pracujemy zgodnie z planem.

Z poważaniem.     

Robert Warchalewski

Możliwość komentowania Komunikat została wyłączona

Komunikat

Ośrodek

Szanowni rodzice, opiekunowie i uczniowie!

Strajk w naszej placówce trwa nadal, uprzejmie proszę o śledzenie kolejnych komunikatów na naszej stronie.

Z poważaniem     

Robert Warchalewski

Możliwość komentowania Komunikat została wyłączona

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

Ośrodek

Bez względu na sytuację strajkową, egzamin na zakończenie 3 klasy gimnazjum ODBĘDZIE się w planowanym wcześniej terminie.

Robert Warchalewski.

Możliwość komentowania EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019 została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]