Przeglądasz archiwa kategorii Ośrodek.

Szkoła Podstawowa w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”

Ośrodek

Celem ogólnym jest poszerzenie wiedzy i umiejętności nauczycieli, uczniów i rodziców w zakresie korzystania z cyberprzestrzeni oraz właściwego reagowania   na zagrożenia. Dnia 8 maja br. dla uczniów szkoły podstawowej został zorganizowany „Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego”. Organizatorem była pani Edukator: Patrycja Frania-Seniuk. Otrzymaliśmy wiele materiałów: plakaty, prezentacje, filmy i broszury.  Najpierw odbyło się spotkanie  z nauczycielami oraz z uczniami szkoły podstawowej, w ramach tzw. „apelu”. Do udziału w warsztatach na temat cyberbezpieczeństwa wytypowano klasy: IV, V i VI. Uczniowie klasy IV zajęli się problemem ergonomii korzystania z urządzeń elektronicznych oraz  używania ich w sposób bezpieczny dla zdrowia. Klasa V rozmawiała na temat kontaktów z obcymi osobami przez Internet, wysyłania zdjęć i ochrony wizerunku. Natomiast klasa VI rozmawiała o problemie uzależnienia od Internetu. Wrażeń było co nie miara i uczniowie przekonali się o wielu zagrożeniach w świecie nowoczesnej technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Na końcu odbyło się spotkanie pani Edukator z dyrekcją, nauczycielami i specjalistami. Wkrótce odbędzie się również spotkanie z rodzicami na temat „Cyberbezpieczeństwa”.

Teresa Majeran

Możliwość komentowania Szkoła Podstawowa w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa” została wyłączona

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Ośrodek

5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Aby podkreślić w sposób szczególny fakt uczestnictwa osób niepełnosprawnych w meczach piłkarskich w Polsce oraz zachęcić kolejne osoby do wyjścia z domu, wraz z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych Okręg organizuje dzień „Śląsk Bez Barier” #ŚląskBezBarier w ramach ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bez Barier”.

Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych, WKS Śląsk Wrocław i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w ramach „Tygodnia Bez Barier” zapraszają na historyczne wydarzenie. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi, instytucjami, domami opieki i dolnośląskim środowiskiem osób z niepełnosprawnościami spróbują pobić nieoficjalny rekord świata w liczbie kibiców niepełnosprawnych na meczu piłki nożnej.
Termin: 12 maja 2018 (sobota), godz. 15:30, Stadion Wrocław
mecz: Śląsk Wrocław – Piast Gliwice
Zachęcamy fundacje, stowarzyszenia, ośrodki wspierające niepełnosprawnych oraz indywidualne osoby do bycia tego dnia z nami i wzięcia udziały w tym wyjątkowym wydarzeniu!
Informacje o wydarzeniu: tel.: 792 93 00 94, 603 765 771
Bilety: wstęp za darmo! – na podstawie darmowego biletu dla osoby z niepełnosprawnością i ewentualnego opiekuna – aby go otrzymać, należy wysłać swoje dane (imię, nazwisko i PESEL) na adres:bilety@kkn.wroclaw.pl.
Zbiorcze listy (osób z niepełnosprawnością i ewentualnych opiekunów – zalecany format Excel) muszą zawierać: imię i nazwisko, numer PESEL oraz krótką informację o niepełnosprawności (np. wózek, wzrok, intelektualna).

Możliwość komentowania Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych została wyłączona

Ośrodek

„Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.” Rz14, 7-9

A   l   l   e   l   u   j   a   !   !  ! 

Gdyby nie nadzieja, serce by pękło…

 

 Z natury ładna, szczupła, pogodna, spokojna, cicha, potrafiąca jednak powiedzieć: „nie”, jak trzeba przeprosić, porozmawiać, także krzyknąć, przeżywająca bunt nastolatki. Dalej koleżeńska, żyjąca sprawami rówieśników, malująca sobie paznokcie, zatroskana o swoją przyszłość, budująca dobre relacje z koleżankami i kolegami, wychowawcami, nauczycielami. To o Tobie, uczennico klasy 7b, Ewelino Sikoro.

 14 kwietnia 2018r. odeszła do Pana w wieku 14 lat

Ewelina Sikora,

wychowanka, uczennica kl. 7B Szkoły Podstawowej Nr 122 przy DSOSW nr 13 we Wrocławiu

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Na wieki wieków. Amen.

 

Pogrążona w smutku

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

DSOSW nr 13 we Wrocławiu

Możliwość komentowania została wyłączona

Święto Matematyki

Gimnazjum, Ośrodek

W pierwszy Dzień Wiosny uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej oraz II i III Gimnazjum uczestniczyli w Święcie Matematyki. W wiosenno – matematycznym konkursie I miejsce zajęła klasa IIIga, II miejsce klasa IIIgb a trzecie klasa II Gimnazjum. Gratulujemy!

Możliwość komentowania Święto Matematyki została wyłączona

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Tacy sami – edukacja włączająca.”

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Ośrodek, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W dniach 20 – 21 lutego 2018 odbyła się wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Tacy sami – edukacja włączająca.” Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy IIIga i IIIgb z Gimnazjum, IV z Technikum Masażu, I i III z Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz z I klasy Liceum Ogólnokształcącego. Opiekunami wyjazdu była pani Małgorzata Nowak oraz Pan Andrzej Karpiński a kierownikiem pani Katarzyna Chorodeńska.

            Celem wyjazdu był udział młodzieży w interaktywnych zajęciach edukacyjnych w nowoczesnych placówkach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, wykładów i lekcji muzealnych.  Zajęcia te miały na celu poszerzenie wiedzy z przedmiotów ścisłych i humanistycznych i prowadzone były w oparciu o materiały dydaktyczne wykraczające poza standardowo wykorzystywane w trakcie edukacji szkolnej. Celem realizacji takich zajęć był również rozwój procesów poznawczych i umiejętności korzystania z wiedzy za pomocą nowoczesnych multimediów, materiałów źródłowych oraz przyrządów.

We wtorek 20 lutego o godzinie 8.30 wyruszyliśmy spod naszego Ośrodka w kierunku Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 13. Udaliśmy się na spacer pod Pałac Kultury i Nauki. Kierownik wycieczki zapoznał uczestników z historią powstania budowli uznawanej kiedyś za „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” i przedstawił informacje dotyczące tego, co się obecnie w nim znajduje i jaką pełni funkcję. Od godziny 15 do 17 uczestnicy wyjazdu podzieleni na 4 grupy odbyli podróż w niewidzialny świat i zwiedzili Niewidzialną Wystawę.

W drugim dniu wyjazdu 21 lutego po zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy do Warszawy. Udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza. Kierownik wycieczki zapoznał młodzież z ideą powstawania takich miejsc po I wojnie światowej na  świecie i w Polsce. Opowiedział historię powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz wzruszającą opowieść o sprowadzeniu zwłok czternastoletniego ochotnika z Cmentarza Orląt z Lwowa. Młodzież została zapoznana z rolą jaką obecnie pełni Grób Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 12.40 pierwsza grupa a o godzinie 13.00 druga rozpoczęła zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego zapoznając się z historią tego ważnego dla Polaków wydarzenia. Około godziny 16 wyruszyliśmy w podróż powrotną do Wrocławia. Na miejscu byliśmy o godzinie 20.30.

Cele wyjazdu zostały zrealizowane a wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

 

 

Możliwość komentowania Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Tacy sami – edukacja włączająca.” została wyłączona

Tacy sami-edukacja włączająca

Ośrodek

 

          Kolejnym działaniem , które realizujemy od stycznia 2018 w ramach projektu „Tacy sami-edukacja włączająca” są wyjazdowe interaktywne zajęcia edukacyjne. Dzieci i młodzież naszego Ośrodka będą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w nowoczesnych placówkach edukacyjnych takich jak „Centrum Nauki Kopernik”, „Muzeum Powstania Warszawskiego” oraz „Niewidzialnej wystawie”. Będą to zajęcia o charakterze interaktywnym, poszerzające wiedzę z przedmiotów ścisłych i humanistycznych i prowadzone w oparciu o materiały dydaktyczne wykraczające poza te standardowo wykorzystywane w trakcie procesu edukacji szkolnej. Celem tych zajęć będzie rozwój procesów poznawczych i umiejętności korzystania z wiedzy za pomocą nowoczesnych multimediów, materiałów źródłowych oraz przyrządów. Przewidziano realizację zajęć teoretycznych, a także gier, eksperymentów i doświadczeń laboratoryjnych.

Planujemy również organizację dodatkowych zajęć dla uczniów w kierunku opanowania posługiwania się nowoczesnym sprzętem kuchennym w nowo wyposażonej kuchni w internacie naszego Ośrodka. Uczniowie będą mieli zajęcia w grupach 2 osobowych ,łącznie 6 godzin .Jesteśmy na etapie doboru  grup docelowych. Pierwsze zajęcia rozpoczniemy w marcu 2018 .Realizacja zadania trwać będzie do czerwca 2019 r.

Możliwość komentowania Tacy sami-edukacja włączająca została wyłączona

W Betlejem już …

Ośrodek

19 grudnia 2017 roku w dawnej siedzibie Szkoły dla Niewidomych we Wrocławiu na ulicy Kasztanowej a 20 grudnia w DSOSW nr 13 na ulicy Kamiennogórskiej odbyły się koncerty kolęd w wykonaniu Zespołu Do czasu.

Możliwość komentowania W Betlejem już … została wyłączona

Legendy Wrocławia

Ośrodek

W dniach 12 i 13 grudnia w studiu na terenie naszej szkoły – uczniowie, absolwenci i nauczyciele naszego Ośrodka uczestniczyli w nagraniach do drugiej edycji projektu „Legendy Wrocławia”. Były to cztery legendy w autorskim opracowaniu poetki pani Iwony Przygody o następujących tytułach: ”O kościele na dachu kościoła”, „Szermierz i psikusy”, „Upiór przy kościele Św. Elżbiety” oraz „Uniwersytecka biała dama”. Oj działo się działo – było wiele wyzwań aktorskich, emocji, debiutów i powtórek ale materiał udało się zarejestrować.

Pod okiem reżysera całego przedsięwzięcia pana Leszka Kopcia wszyscy dawaliśmy z siebie jak najwięcej. Teraz tylko trzeba dograć piosenki a największe wyzwanie przed realizatorami dźwięku. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli to niełatwe wyzwanie.

Barbara Włosiniak

 

Możliwość komentowania Legendy Wrocławia została wyłączona

Słuchowisko

Ośrodek

Słuchowiska multimedialne to efekt wielogodzinnej pracy wielu osób. Powstały na bazie moich tekstów, adaptacji wrocławskich legend do potrzeb teatru radiowego. Uczeń Kuba  Czarnecki ułożył przy pomocy p.Krzysztofa Rodaka hip-hopową piosenkę, którą śpiewa w legendzie ,,O powstaniu Ślęży’’  . Legendy bardzo ładnie udźwiękowił pan Szymon Straburzyński , wizualnie opracowali je plastycy ze studia CETA( nazwisk nie znam). W słuchowiskach wzięli udział uczniowie i absolwent Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu:
,,O powstaniu Ślęży”.
Mateusz Bronowicki, Maja Ciupińska, Jakub Czarnecki ( ułożył piosenkę w stylu hip- hop), Artur Fleszar, Sylwia Herner, Dominika Jabłońska, Jerzy Kopka, Wiktoria Łukomska, Aleksandra Sikora, Ewelina Sikora, Adam Smutek, Damian Stawski, Artur Fleszar
,,Dzwon Grzesznika”.
Michał Iwański, Krystian Kisiel, Jerzy Kopka, Wiktoria Łukomska, Dominika Pisarczyk, Aleksandra Sikora
,,Kluskowa Brama”.
Maja Ciupińska,p.Wojciech Ławnikowicz, Łukasz Opacki, Paulina Suszko.
W słuchowiskach zagrali też  słynni polscy aktorzy : Małgorzata Kożuchowska, Marian Opania, Adam Ferency. Aktorzy sympatycznie reagowali na moją prośbę. Jestem pełna podziwu dla ich talentu. Wystarcza  im jedno przeczytanie tekstu i od razu genialnie kreują rolę.
Wszystkim , którzy wzięli udział i którzy mi pomagali serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że słuchowiska będą miłą pamiątką dla uczniów i dla absolwenta DOSWDN nr 13 we Wrocławiu .

Agnieszka Szubert

 

Możliwość komentowania Słuchowisko została wyłączona

Zmiana planu lekcji

Ośrodek

W zakładce Pobieranie zamieściliśmy obowiązujący plan zajęć.

Możliwość komentowania Zmiana planu lekcji została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]