Przeglądasz archiwa kategorii Biblioteka.

Poezja pod palcami- Międzynarodowy Dzień Poezji

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

21.03.Międzynarodowy Dzień Poezji świętowaliśmy  w  czytelni , gdzie odbyło się spotkanie z poetką panią Haliną Kuropatnicką-Salomon. Uczniowie podzieleni na 2 grupy klasy IV-VI oraz klasy VIII i III Gimnazjum wysłuchali wiersze m.in. z tomiku „Drugie śniadanie z Amorem”. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, oraz poznania kilka słów w języku esperanto.

Pani Halina Kuropatnicka-Salamon od wielu lat jest związana z Ośrodkiem, jest naszą absolwentką,  byłą polonistką, od lat uczy języka esperanto, jest autorką podręcznika do nauki tego języka. Poetka, autorka wielu tomików wierszy, bardzo chętnie spotyka się z naszymi uczniami. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Czekamy na dalsze spotkania.

Możliwość komentowania Poezja pod palcami- Międzynarodowy Dzień Poezji została wyłączona

Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej”

Biblioteka, Szkoła Podstawowa

Dnia 21 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 122 odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, przedstawili krótki program artystyczny, który obejrzeli uczniowie klasy II i III. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną księgą dokonała pasowania każdego z uczniów. Nasi nowi czytelnicy otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika i piękne zakładki do książek.
Pasowanie poprzedziła krótka prelekcja o Ludwiku Braille’u twórcy pisma punktowego. W tym roku w styczniu obchodziliśmy 110 rocznice jego urodzin. Po prelekcji uczniowie wysłuchali fragmentu słuchowiska „Sześć punktów rozwiązało problem” opowiadającego o tym jak powstało pismo.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy I wypożyczyli z biblioteki swoje pierwsze książki.

Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej” została wyłączona

Święto Pluszowego Misia

Biblioteka, Szkoła Podstawowa

W piątek 24 listopada w naszej szkole dzieci młodsze świętowały obchody Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele przybyli wraz z uczniami do szkoły. W klasie zrobiło się kolorowo i „misiowo”. W tym dniu pani Jola z biblioteki zorganizowała super spotkanie. Dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Dodatkową atrakcją, która dostarczyła najwięcej emocji dzieciom były „misiowe zagadki”. Za każdą trafną odpowiedź otrzymywały misiowe żelki. Dzieci świetnie się bawiły przy piosenkach najbardziej ulubioną piosenką i zabawą okazał się „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Pod koniec zabawy uczniowie zasiedli przy stolikach i wykonali prace plastyczną „Pluszowa głowa misia”. Ten dzień aktywności przebiegł w radosnej, przyjemnej atmosferze i było naprawdę „misiowo”.

Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Święto Pluszowego Misia została wyłączona

Brajlowinka

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Od 23 X nazywam się Brajlowinka (Aproksymacja) Pi. Ładnie, prawda? Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wymyślali dla mnie imiona, a zwłaszcza klasie 6 bo to oni są autorami mojego pierwszego imienia. Jak widzicie mam 3 imiona 2 i 3 zawdzięczam pani Kasi od matematyki, bo powstałam 22.07. 2017 r. pod okiem trenera Powertexu w Iwankowej Pracowni. A dzień ten jest właśnie dniem Aproksymacji liczby Pi.
Imię otrzymałam uroczyście na spotkaniu z okazji święta Białej Laski, na którym uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum mogli wysłuchać wspomnień absolwentów i obejrzeć spot reklamowy Ośrodka nakręcony z okazji 70-lecia.
Jak wiecie mieszkam w Bibliotece i będę towarzyszyła pani bibliotekarce w imprezach i spotkaniach przez nią organizowanych.
Teraz jestem gościem na wystawie „Śladami wspomnień”, która znajduje się w czytelni multimedialnej. Zapraszam wszystkich do Biblioteki odwiedźcie mnie. Zapraszam.
Brajlowinka ( Aproksymacja) Pi

Możliwość komentowania Brajlowinka została wyłączona

Nowa Mieszkanka Biblioteki

Biblioteka

Witam
Jestem krasnoludką od niedawna mieszkam w Bibliotece Ośrodka. Niestety nie mam jeszcze imienia. Na korytarzu Biblioteki przez cały wrzesień będzie umieszczona skrzynka, do której można wrzucać propozycję imienia dla mnie. Czekam niecierpliwie na piękne imię.

Nowa Mieszkanka Biblioteki

Możliwość komentowania Nowa Mieszkanka Biblioteki została wyłączona

Spotkanie z Patronką

Biblioteka

We wtorek 20.06.2017 r. – zgodnie z wcześniejszą obietnicą-  uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spotkali się z p. Wandą Wantuch, wieloletnim nauczycielem Ośrodka. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci naszej patronki Marii Grzegorzewskiej. Pani Wanda Wantuch była studentką pani profesor  i podzieliła się z uczniami swoimi wspomnieniami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było wiele pytań. Dzięki wspomnieniom naszego gościa Maria Grzegorzewska stała się bliższa zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Bardzo dziękujemy

M.J.Szulc

Możliwość komentowania Spotkanie z Patronką została wyłączona

Pomagamy bić rekord jednoczesnego czytania !!!

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Pierwszego czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum brali po raz drugi udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam” organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”. Impreza promująca czytelnictwo rozpoczęła się od godziny 8 od zajęcia wygodnego miejsca na patio. Akcję rozpoczęło czytanie przez uczniów klasy II Gb bajki o wrocławskich krasnoludkach – Syzyfach „A kula ani drgnie.. ” w ramach projektu tematycznego. Kiedy starsi uczniowie udali się na zajęcia sportowe ich młodsi koledzy z klas I-III czekając na wyjście do opery na „Pchłę Szachrajkę” słuchali bajki o „Księżniczce, która jeździła koparką” czytanej przez polonistkę panią Agnieszkę.
Udało nam się pobić nasz rekord w tym roku czytały 74 osoby ( o 18 więcej niż w roku poprzednim) teraz czekamy na wyniki ogólnopolskie.

M.J.Szulc

Możliwość komentowania Pomagamy bić rekord jednoczesnego czytania !!! została wyłączona

Maria Grzegorzewska – nasza patronka.

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Konkurs w 50 rocznicę śmierci.

Z pewnym poślizgiem we wtorek 16 maja uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum stanęli w szranki  wykazując się znajomością wiedzy o naszej Patronce. Zmagania konkursowe oceniały: p. dyr., Teresa Majeran, p. Maria Rozwora, p. Urszula Dudczak. Uczniowie mieli możliwość  posłuchania nagranych wspomnień p. Heleny Wiśniewskiej – Morawskiej  o Marii Grzegorzewskiej.  Niestety wizyta naszego gościa  p. Wandy Wantuch w ostatniej chwili została przełożona na  późniejszy termin.

Zwycięzcami w konkursie w Szkole Podstawowej zostały klasy:

I miejsce klasa V, II- klasa VI i III klasa- IV

Gimnazjum- I miejsce klasa III G, II- klasa I G i III – II Ga

Zwycięzcami konkursu na portret patronki w Szkole Podstawowej zostały: Martyna Leśnik, Wiktoria Mnich, III miejsce ex aequo Wiktoria Łukomska i Krzysztof Sawicki; wyróżnienie Kinga Witkowska. Gimnazjum: Karolina Szczęsna , Przemysław Szulc i  Julia Radomska.

Jedną z konkurencji była reklama nasze Ośrodka, oto kilka haseł:  

„Gdy problemy z oczami masz
do naszego Ośrodka gnasz”

                                   ( kl. II GB)

„Nasz Ośrodek jest wspaniały
uczy się tutaj duży i mały,
każdy się tutaj dobrze czuje
wiedze zdobywa, śpi lub żartuje.”
                             ( kl. I G)

„Od 70 lat nasze mury opuszczają
mądrzejsi i uśmiechnięci absolwenci! Zapraszamy”
                                     ( kl. V – kolorowe  hasło, z oprawa graficzną)

„Przyjdź do nas
– rozwiń swoja wyobraźnię „
                         ( kl. IV)

„Tylko w naszym Ośrodku rozwijamy się dynamicznie
poprzez sport, muzykę i zabawę! „

                              ( kl. VI)

M.J.Sz.

Możliwość komentowania Maria Grzegorzewska – nasza patronka. została wyłączona

Ankieta

Biblioteka

Ankieta skierowana jest do trzech grup respondentów: uczniów Szkoły Podstawowej i gimnazjum, ich rodziców  oraz nauczycieli.
Proszę wypełnić anonimowa ankietę, która pozwoli na ocenę organizacji pracy biblioteki szkolnej oraz potrzeb czytelniczych
Ankieta dla uczniów
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxPY6H6–fB319CwXpJOwvwwnrnpYfFkLRB1BgVwO6B2YovA/viewform?usp=sf_link
Ankieta dla nauczycieli
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSewz9Tkk6-quUTzqGNI2LlQHzPib4bTn-cctErfJHODC2FTpg/viewform?usp=sf_link
Ankieta dla rodziców
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSftbODkA8EaZXXp6x5vi24abNvscpolBCMVPJ-xfhTwIadVng/viewform?usp=sf_link

Możliwość komentowania Ankieta została wyłączona

Narodowe Czytanie raz jeszcze

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Mikołajowo nasz Ośrodek otrzymał podziękowanie i egzemplarz książki „Qvo Vadis” od Prezydenta Rzeczypospolitej za wrześniowy udział w akcji Narodowego Czytania.
Poniżej znajdują się fragmenty tekstu podziękowania, które pan Prezydent przekazał do wszystkich instytucji biorących udział w akcji. Oryginał można zobaczyć na zdjęciu w załączniku.

Szanowni Państwo!
Pragnę gorąco podziękować za Państwa udział w piątej edycji Narodowego Czytania, w ramach której 3 września 2016 roku w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą wspólnie czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tego dnia połączył nas geniusz wielkiego pisarza, a jego wybitne dzieło zachwyciło wspaniałymi bohaterami, plastycznością opisu oraz uniwersalnym, mądrym przesłaniem.

Jestem przekonany, że w tę wrześniową sobotę nie tylko przeczytaliśmy „Quo vadis”, ale też udało nam się na nowo zrozumieć i przeżyć głęboki sens tej wyjątkowej powieści. Odczuwam satysfakcję, że zjednoczyła nas piękna idea zwycięstwa dobra nad złem, która tak często podtrzymywała Polaków na duchu. To właśnie dzięki takim ponownym lekturom i dyskusjom im towarzyszącym myśl wielkich polskich pisarzy jest wciąż żywa, a ich twórczość nadal pozostaje aktualna. Cieszę się, że czytanie największych dzieł polskiej literatury daje impuls do przemyśleń na temat współczesnego kształtu naszej wspólnoty, a także perspektyw jej rozwoju.
Raz jeszcze składam Państwu podziękowania za włączenie się do akcji Narodowe Czytanie. Dziękuję za to, że połączyło nas umiłowanie rodzimej literatury i pięknej polszczyzny. Za Państwa pośrednictwem przesyłam również wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy w Państwa okolicy wspierali akcję i brali w niej udział. Jako wyraz mojego podziękowania przekazuję na Państwa ręce okolicznościowy egzemplarz „Quo vadis”. Mam nadzieję, że będzie on stanowił dla Państwa miłą pamiątkę naszego wspólnego czytania.
Już teraz serdecznie Państwa zapraszam do uczestnictwa w przyszłorocznym Narodowym Czytaniu, zachęcając jednocześnie do wybrania tytułu naszej kolejnej lektury. Tymczasem nie zapominajmy o książkach i ich bezcennej roli w kształtowaniu postaw oraz wzorców zachowań. Czytajmy na co dzień i motywujmy do czytania najbliższe otoczenie.

DSCN7946 201612091132

Możliwość komentowania Narodowe Czytanie raz jeszcze została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]