Przeglądasz archiwa kategorii Szkoła Podstawowa.

Wizyta w MultiCentrum

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

W środę 27.02. 2019 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w MultiCentrum na ul. Powstańców Śląskich 210 w zajęciach kończących projekt 3D- Drukuj, Dotknij, Doświadczaj. Celem projektu było stworzenie gry: Dźwiękowe menory dla dzieci z dysfunkcją wzroku przy wykorzystaniu drukarki 3D. Dzięki specjalnemu stolikowi podłączonemu do komputera uczniowie mogli po dotknięciu specjalnych płytek odsłuchać dźwięki, rozpoznać głosy zwierząt i następnie sprawdzić ich wygląd na przygotowanych na drukarce 3D materiałach. Projekty płytek ze zwierzętami, oraz odgłosy zwierząt przygotowali w ramach projektu uczniowie szkół masowych. Nauczyciele Ośrodka pomagali ustalić zasady dotyczące wyglądu płytek. Koordynatorem projektu była pani Małgorzata Karpicka.
W MultiCentrum uczniowie mieli też możliwość obejrzenia specjalnie przygotowanych przez pracowników ciekawych wydawniczo pozycji książkowych. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy MultiCentrum zaangażowani w projekt , przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uczniów pobliskich szkół przygotowujący płytki . Ośrodek reprezentowała p. dyr. Teresa Majeran.

M.J. Szulc

Możliwość komentowania Wizyta w MultiCentrum została wyłączona

BAL KARNAWAŁOWY

Szkoła Podstawowa

     W czwartek 21 lutego 2019 roku uczniowie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu z klas I-V Szkoły Podstawowej bawili się na balu karnawałowym „U piratów i marynarzy”. Cała impreza rozpoczęła się przedstawieniem teatralnym w wykonaniu uczniów klas młodszych. Naszą korsarską przygodę wspomogła Orkiestra Policyjna z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Panowie: Sławek, Krzysztof i Bartek przygrywali nam do tańca i umilali zabawę. Panie Małgosia, Edyta i Agnieszka w pirackich strojach wymyśliły super morskie konkursy: było przeciąganie liny, poławianie pereł, wyścigi statków i wiele innych zabaw.

Gdy piraci i marynarze trochę się zmęczyli tańcami zawinęli do stołówkowego portu i posilili się słodkim poczęstunkiem przygotowanym z pomocą dzielnych korsarskich mamuś.

Po jedzeniu tańce i zabawy i konkursy rozpoczęły się od nowa i trwały bardzo, bardzo długo.

Wszystko co dobre szybko się kończy, więc nasz bal również dobiegł końca, na pożegnanie piraci i marynarze wybrali sobie prezenty z ogromnej skrzyni skarbów. Mamy nadzieję, że będą im przypominały miłe chwile, do zobaczenia na kolejnym balu.

Arr!   Ahoj!                    

Możliwość komentowania BAL KARNAWAŁOWY została wyłączona

Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej”

Biblioteka, Szkoła Podstawowa

Dnia 21 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 122 odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, przedstawili krótki program artystyczny, który obejrzeli uczniowie klasy II i III. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną księgą dokonała pasowania każdego z uczniów. Nasi nowi czytelnicy otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika i piękne zakładki do książek.
Pasowanie poprzedziła krótka prelekcja o Ludwiku Braille’u twórcy pisma punktowego. W tym roku w styczniu obchodziliśmy 110 rocznice jego urodzin. Po prelekcji uczniowie wysłuchali fragmentu słuchowiska „Sześć punktów rozwiązało problem” opowiadającego o tym jak powstało pismo.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy I wypożyczyli z biblioteki swoje pierwsze książki.

Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej” została wyłączona

Dzień Babci i Dziadka 2019

Szkoła Podstawowa

To był naprawdę super dzień. 18 stycznia 2019 r. w auli Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących, spotkali się uczniowie klas I – III z gronem wspaniałych Babć i cudownych Dziadków. Cieszyliśmy się wszyscy z gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie, szczególnie miło było spotkać  delegację Babć a nawet jednej Prababci z klubu Seniorów „Niezapominajka”.

 Dzieci klas młodszych przedstawiły program słowno-muzyczny pomysłu p. Agnieszki i p. Edyty. Każdy odważnie mówił do mikrofonu i …nie zapomniał  ani słowa ze swojej roli. Potem p. Edyta zaprosiła Dziadków  z wnukami na warsztaty plastyczne. Panowie tworzyli „zimowy las”, to była super zabawa. Następnie do pracy ruszyły Babcie z Prababcią na czele. Razem z wnukami panie robiły skarpetkowego bałwanka, miały trudniejsze zadanie ale spisały się na szóstkę. Oba prezenty pięknie zapakowane powędrowały do domów Babci i Dziadka. Prace dzielnie wspierały panie Małgosia, Teresa  i Jadwiga. Dziękujemy za pomoc rodzicom i koleżankom.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

MN

Możliwość komentowania Dzień Babci i Dziadka 2019 została wyłączona

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

 

Wywiadówka śródroczna dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

odbędzie się  25 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 12.00.

 

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami

poszczególnych przedmiotów oraz specjalistami.

 

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E została wyłączona

Dzień Życzliwości i Wolontariatu 2018

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

20 listopada 2018 r. braliśmy udział w Happeningu z okazji Dnia Życzliwości i Dnia Wolontariatu zorganizowanego w przez Partnerstwo dla Leśnicy w CK „ZAMEK”.

Dyplomy dla wszystkich nominowanych przez Ośrodek dla Niewidomych i Słabowidzących nr 13 we Wrocławiu za życzliwość wręczała pani mgr Jolanta Cieśla – lider Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

 

Ogłosiliśmy, że przyjaznymi dla naszego Ośrodka są Państwo Sylwia i Piotr Krupa. Pragnęliśmy ich uhonorować za doposażanie gabinetów wczesnego wspomagania rozwoju w sprzęt specjalistyczny i pomoce terapeutyczne oraz sponsorowanie ogrodu sensorycznego w DSOSW nr 13 we Wrocławiu. Serdecznie dziękujemy.

 

Uczniowie wskazali, że najbardziej życzliwym nauczycielem jest pani mgr Agnieszka Sokołowska- Kasperiuk pracująca jako polonista w szkole podstawowej. Jest wyrozumiała, tolerancyjna, cierpliwa, ciepła i pomocna. Przytuli, ugłaska, wyjaśni, wytłumaczy, obroni. Zawsze znajdzie czas, wesprze i pocieszy.

 

Wśród uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 122 i Gimnazjum nr 60 zwyciężyła ponownie – wybrana przez nauczycieli i wychowawców – uczennica z kl. III GA – Weronika Szewczyk. Na co dzień jest miłą, uprzejmą, spokojną, serdeczną i pomocną koleżanką. Niekonfliktowa, grzeczna, potrafi pocieszyć, uspokoić. Ma przyjazne usposobienie. Nie jest obojętna na krzywdy i niepokoje swoich kolegów, zwłaszcza słabszych i niewidomych. 

Gratulujemy wszystkim życzliwym!

 

W drugiej części spotkania wolontariusze podzielili się swoimi pomysłami i dokonaniami. Także nasze Szkolne Koło Caritas pod wodzą pani mgr Magdaleny Lipińskiej zaprezentowało się przed zgromadzoną publicznością. Warto pomagać! Jest wiele możliwości.

 

Teresa Żelechowska

Możliwość komentowania Dzień Życzliwości i Wolontariatu 2018 została wyłączona

Projekt Niepodległa

Szkoła Podstawowa

Wielkich słów używamy rzadko, są, zwłaszcza w czasach pokoju, zarezerwowane na sytuacje wyjątkowe i  szczególne. Taką na pewno jest setny jubileusz odzyskania państwowości.

Po 123 latach, jak – w pewnym uproszczeniu (czyż Rzeczpospolita Sasów i Poniatowskiego była suwerenna?) – utarło się mówić, cieszyliśmy się na powrót wolnością. Wykorzystaliśmy dziejowy moment – Wielką Wojnę, dla wielu krajów wydarzenie dramatyczne, dla Polski – szansa odzyskania niepodległości.

Wykuta w trudzie wielu ludzi o różnych poglądach, w wielorakich działaniach, których wspólnym mianownikiem była  ojczyzna.

Cały mijający rok wspominaliśmy tamtych ludzi i wydarzenia. Hołdem dla nich były działania upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości podjęte przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Rozpoczęliśmy udziałem w ogólnopolskim dyktandzie zaproponowanym przez MEN pod hasłem „Po polsku o historii”  wpisującym się w bicie rekordu Guinnessa. Uczniowie klas 4-8 podjęli wyzwanie i 9 października zmierzyli się z trudnym tekstem obfitującym w  liczne skrótowce (PKL, RR, PZPR etc.). Rekordowe było też śpiewanie 4 zwrotek hymnu państwowego 9 listopada o godz. 11:11. Bezbłędne wykonanie utworu było możliwe dzięki poprzedzającemu szkolno-narodowe śpiewanie konkursowi na najlepszą interpretację Mazurka Dąbrowskiego.

Idea pracy wspólnej i działań zespołowych przyświecała kolejnym działaniom projektowym: pracy plastycznej wykonanej przez klasy 4-8 sp i 3 gimnazjum pt. ”Orzeł nasz powszedni”. Jury szczególnie doceniło aspekt współpracy zespołu klasowego i nagrodziło prace klas 8b, 7 i 5. Temat orła powrócił podczas biesiady niepodległościowej 15 listopada. Najpierw uczennice gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej wykonały piosenkę  „Orła cień” zespołu Varius Manx, a potem odbył się krótki quiz związany z naszym godłem państwowym. Samorząd Uczniowski przygotował na ten uroczysty dzień dla każdego uczestnika biesiady biało-czerwone kotyliony.

Kolejną okazją do kooperacji było przygotowanie losowo wybranej sylwetki twórcy polskiej niepodległości. Także i tym razem okazało się, że pomysłów nie brakuje a nasi Ojcowie (i Matki) Niepodległości to postacie z krwi i kości (tak! była i sekcja zwłok). W krótkich scenkach, zaprezentowanych podczas urodzinowej biesiady, uczniowie przedstawili osoby Józefa Piłsudskiego, Władysława Grabskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Daszyńskiego a klasa 5 zorganizowała wiec, na którym młoda Zofia Nałkowska domagała się praw dla kobiet. Nie można bowiem zapomnieć, że w tym roku obchodzimy także 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Nawiązywało do tego wydarzenia jedno z 10 pytań testowych, na które odpowiadali uczniowie. Tematyka testu dotyczyła wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, kształtowaniem się granic II Rzeczypospolitej i wybitnymi postaciami tamtych czasów. Najlepszy wynik w teście uzyskała klasa 8b.

Uczniowie nawiązali też do tradycji organizacji niepodległościowych sprzed wybuchu I wojny światowej – Drużyn Strzeleckich i Strzelca, biorąc udział w zawodach strzelania z broni laserowej do celu. Snajperskim okiem wykazała się w tej konkurencji klasa 3gb. Dzięki Fundacji Fonis i Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Niewidomych uczniowie otrzymali drobne upominki.

Jubileuszowe obchody w naszym ośrodku, zwieńczone biesiadą urodzinową, były dziełem wielu osób. Szczególne wzruszenie towarzyszyło pięknemu biało-czerwonemu tańcowi otwierającemu biesiadę, który brawurowo wykonali uczniowie gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej.

Polska to wspólne dzieło, które potrzebuje nie tyle naszych blizn, ile codziennej troski i uwagi, nie tyle wzruszenia, co pracy – nad sobą i w łączności z innymi.

Oprac.R.B.

 

 

 

Możliwość komentowania Projekt Niepodległa została wyłączona

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

 

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej odbędzie się

30 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 12.00.

 

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami

i konsultacje z nauczycielami poszczególnych

przedmiotów oraz specjalistami.

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej została wyłączona

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Tacy sami” – edukacja włączająca 8-9 listopada 2018 roku

Szkoła Podstawowa

Niezapomniane chwile i wielkie przeżycia. Tuż przed 100 letnią rocznicą odzyskania niepodległości jesteśmy w stolicy. Warszawa – niegdyś miasto ruin – dziś piękne tętniące życiem, pełne zabieganych ludzi. Wchodzimy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Stoimy przed ogromnym monumentem sięgającym 2 piętra wzwyż. Wielki ceglany mur. Wszyscy przylgnęliśmy do niego, jakby w uścisku, jakby przytuleni do łona matki. Przyciąga nas jakaś niewidzialna siła. Słychać bicie serca. Tętno czujemy całym ciałem. Im bardziej przytulamy się do niego, tym słyszymy coraz więcej: głosy rozmów, śpiew – życie Warszawy sprzed lat. To tak, jakby przenieść się w czasie. Ten niesamowity nastrój zadumy towarzyszy nam do końca zwiedzania. Filmy, eksponaty i wspaniały przewodnik opowiadający historię jakże dla nas bolesną. Nagle gasną światła. Jesteśmy w ciasnych kanałach. Nic nie widać. Musimy przez nie przejść. Nie jest nam do śmiechu. Bardziej odważni podają rękę tym, którzy przytłoczeni ciemnością tracą poczucie bezpieczeństwa.

Czas się zatrzymał. Wokół widzimy  ludzi mówiących obcymi językami. Przyjechali z różnych zakątków świata, żeby poznać naszą historię – historię ludzi o walecznych sercach, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Wszystkie te serca biją wspólnym rytmem, który rozbrzmiewa w całym muzeum. Ono tętni. Żyje.

Pełni niesamowitych wrażeń jedziemy na nocleg do gościnnych Lasek. Po smacznym posiłku czas na sen. Nie, nie, jeszcze nie! Najpierw wspólna zabawa i wiele śmiechu. Relaks. Wieczorny spacer.

Idziemy już spać. Ciekawe co się nam przyśni? Warszawskie dzieci pójdziemy w bój…

Na szczęście nie musimy iść w bój. Pójdziemy zwiedzić Niewidzialną Wystawę, ale najpierw zjemy pyszne śniadanko.

Jak tu zwiedzać Niewidzialną Wystawę? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby niewidome. Trzeba użyć wszystkich dostępnych zmysłów: słuchu, dotyku, węchu. Nie wszyscy czują się komfortowo w zupełnej ciemności. Od czego są przyjaciele? To niewidomi stali się przewodnikami i pomagali swoim widzącym kolegom odzyskać równowagę psychiczną. Naszą grupkę oprowadzał pan Sebastian Grzywacz, który w mig rozwiał obawy i wprowadził nas w dobry nastrój swoim poczuciem humoru. Opowiedział nam swoją historię utraty wzroku. Wyznał nam coś, czego się nie spodziewaliśmy. Utrata wzroku sprawiła, że jego życie stało się pełniejsze i szczęśliwsze.

I to już koniec. Wracamy do domu świętować odzyskanie niepodległości.

Uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej, III Gimnazjum, II i III Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Branżowej wraz z kierownikiem – panią Katarzyną Chorodeńską i opiekunami: panią Anną Dancewicz, panem Danielem Makuchem oraz tym, który bezpiecznie dowiózł do celu, czyli panem Jackiem Osuchem.

A. Dancewicz

Możliwość komentowania Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Tacy sami” – edukacja włączająca 8-9 listopada 2018 roku została wyłączona

Pasowanie na ucznia

Szkoła Podstawowa

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej, złożenie ślubowania, pierwsze występy artystyczne i wspólny poczęstunek. Tak w dniu 19 października w poczet społeczności szkolnej przyjęci zostali najmłodsi uczniowie naszej szkoły.
W  piątek o godz. 9.00  zorganizowano wyjątkową uroczystość – pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Ceremonię otworzyła Pani Dyrektor Teresa Majeran.
Najmłodsi uczniowie, zanim wypowiedzieli uroczyste „ślubuję” mieli okazję zaprezentować się szerszej publiczności w czasie krótkiego, pierwszego w szkole, występu artystycznego. Emocji było mnóstwo. Na szczęście wszyscy z powierzonych im ról wywiązali się znakomicie. Licznie przybyli na uroczystość rodzice, nauczyciele , pracownicy szkoły , którzy nagrodzili najmłodszych gromkimi brawami.
Podniosłym momentem było złożenie ślubowania na sztandar szkoły, następnie  każde dziecko poprzez dotknięcie ramienia przez Panią Dyrektor olbrzymim piórem , zostało symbolicznie włączone w poczet społeczności szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom.
Zwieńczeniem uroczystości były życzenia, prezenty, oraz  wspólne zdjęcia, po których na pierwszaków czekały słodkie poczęstunki  przygotowane przez rodziców.

Danuta Przewłocka

 

Możliwość komentowania Pasowanie na ucznia została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]