Przeglądasz archiwa kategorii Szkoła Podstawowa.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 odbędzie się w auli szkolnej

2 września 2019r.

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE                      godz. 900

 SZKOŁA PODSTAWOWA  nr 122                     godz. 1000

Możliwość komentowania Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 została wyłączona

Wakacje

Szkoła Podstawowa

O godzinie 11 uczniowie rozpoczęli długo oczekiwane wakacje. Na ostatnim przedwakacyjnym apelu był poczet sztandarowy, wręczanie dyplomów i nagród, ulga, smutek i radość.

Wielu wzruszeń dostarczyło pożegnanie  wieloletnich pracowników Ośrodka. Żegnaliśmy panią Danutę Burdę – pedagoga szkolnego  i  panią Agnieszkę Sokołowską – nauczyciela języka polskiego. Dziękujemy za spędzone  z nami lata i życzymy wszelkiej pomyślności.

Udanych i bezpiecznych wakacji, do zobaczenia we wrześniu.

Możliwość komentowania Wakacje została wyłączona

Szansa na sukces 2019

Szkoła Podstawowa

Tradycyjnie jak co roku na początku czerwca w dniu 04.06 2019 roku w auli naszego Ośrodka odbyła się 26 edycja Festiwalu Piosenki pod hasłem „Szansa na sukces”.

 Do konkursu wokalnego zgłosiło się 17 wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum i  Szkoły ponadgimnazjalne.

                   Wszyscy wykonawcy pomimo tremy stanęli na wysokości zadania. Niektóre prezentacje cieszyły się szczególnie dużym aplauzem i współudziałem widowni, która śpiewała, klaskała i dopingowała swoich faworytów. Przebieg festiwalu uświetnił występ naszej absolwentki Krystyny Giecewicz, która zaczarowała nas swoim pięknym, emocjonalnym wykonaniem w polsko-angielskim repertuarze.

 Podczas koncertu naszej artystki -Jury udało się na obrady. W tym roku w jego szeregach zasiedli; pani Agnieszka Szubert, pan Czesław Wszędybył oraz gość z zewnątrz-muzyk, kompozytor i saksofonista pan Tomasz Klukojć.

           Po burzliwych obradach nasi Jurorzy pogratulowali wszystkim ,którzy odważyli się wziąć udział w festiwalu, zwrócili uwagę na wysoki poziom prezentacji i trudne zadanie jakie im przypadło w udziale.

Po raz pierwszy w historii naszego przeglądu zostały przyznane dwie pierwsze nagrody.

A werdykt wyglądał następująco:

 

 Kategoria Szkoła Podstawowa:

 

I   miejsce-    Małgorzata Pyrz

II  miejsce-    Natalia Jarosz

III miejsce-    Daria Bucholc

Wyróżnienie- Kinga Witkowska

 

Kategoria Gimnazjum i Szkoły ponadgimnazjalne.

 

I miejsce-    Tomasz Winkler i Klaudia Frankowska

II miejsce-    Milena Malkowska

III miejsce- Dominika Jabłońska

Wyróżnienia: Adam Smutek, Filip Krajc, Weronika Szynal, Olga Andel, Paulina Suszko

Nagrodę publiczności otrzymała Milena Malkowska

 

         Na uwagę zasługuje fakt, że obsługę techniczną- nagłosnieniem zajmował się pan Leszek Kopeć, Piotr Krystkiewicz -wolontariusz oraz nasz uczeń Kacper Borczuch.

W tym roku prowadzić szansę pomagała uczennica klasy II LO Milena Malkowska.

Ponadto do pomocy przy scenie zgłosił się Filip Krajc i Anita Spiżak- pomagali niewidomym kolegom wejść na scenę i ustawić się przy mikrofonie. Wszystkim, którzy pomogli w tym roku przy imprezie bardzo dziękuję. Jak co roku było wiele niespodzianek, nowych talentów

 i artystycznych wzruszeń.

Barbara Włosiniak

 

Małgosia Pyrz śpiewa Chyba, że… 

 

Tomek Winkler śpiewa piosenkę TAKA MIŁOŚĆ
 

Werdykt Jury
 

Klaudia Frankowska Śpiewa piosenkę MISTYK
 

Możliwość komentowania Szansa na sukces 2019 została wyłączona

Święto Muzyki- 11.04.2019

Szkoła Podstawowa

W tym roku koncert podsumowujący pracę zespołu Do czasu odbył się w wyjątkowym miejscu, dawnym Teatrze Kalambur a dzisiaj w Ośrodku Działań Twórczych przy ul. Kuźniczej 29.
Scenariusz do naszego przedstawienia napisała Milena Malkowska-wspólnie z członkami zespołu Do czasu dobraliśmy pasujące piosenki zespołowe i solowe i tak powstał montaż słowno-muzyczny
pt. „ Marzenia”. Role aktorskie powierzone zostały autorce scenariusza Milenie Malkowskiej, Sylwi Herner i Tomaszowi Winklerowi. Pomimo straszliwego upału 34 stopnie nasza młodzież stanęła na wysokości zadania.
Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo upałów dopisała licznie widownia m.in. młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Wejherowskiej, podopieczni Stowarzyszenia OSTOJA, liczni sympatycy zespołu- absolwenci rodzice i przyjaciele.
Było nam naprawdę miło grać i śpiewać dla tak wdzięcznej publiczności. Nagłośnienie i światła wypadły profesjonalnie. Nad dźwiękiem czuwał pan Leszek Kopeć, pomagał mu dzielnie nasz uczeń Kacper Borczuch. Zmęczeni upałem i emocjami wróciliśmy na obiad do Ośrodka. To było magiczne przedpołudnie a nasi wychowankowie mięli szansę poczuć się jak prawdziwi artyści, którzy po raz kolejny pokonali bariery niepełnosprawności i pięknie zareklamowali nasz Ośrodek.

Barbara Włosiniak

Możliwość komentowania Święto Muzyki- 11.04.2019 została wyłączona

Najważniejsze dni w roku – Dzień Matki i Ojca

Szkoła Podstawowa

24 maja 2019 roku uroczyście podejmowaliśmy naszych Rodziców z okazji Święta Matki i Ojca.

Najpierw z całą miłością i sercem, jakie dla Nich mamy, recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki po polsku i po angielsku, a nawet zatańczyliśmy walczyka. Dla niektórych z nas był to wielki wysiłek, aby pokonać tremę i wystąpić publicznie, ale dostaliśmy wielkie wsparcie od naszych Gości, dobrą energię i brawa – więc daliśmy radę! W prezencie Rodzice otrzymali wielkie serca z życzeniami oraz „drzewka szczęścia” własnoręcznie zasadzone przez nas i ozdobione kolorowym żwirkiem.

Dekorację tworzyły portrety naszych Rodziców i  na koniec imprezy odbyła się Wielka Aukcja – najpierw Mama i Tato rozpoznawali się na obrazach, a później wpłacali wylicytowaną kwotę. Za uzyskane pieniądze świętowaliśmy Dzień Dziecka – Rodzice byli tak hojni, że na lodach byliśmy aż dwa razy!

Dziękujemy!

Możliwość komentowania Najważniejsze dni w roku – Dzień Matki i Ojca została wyłączona

Zakończenie roku szkolnego 2018/19

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

UWAGA RODZICE !

Zakończenie roku szkolnego  2018/19

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE 19 czerwca 2019r.       – godz. 9:00

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 122 i GIMNAZJUM nr 60  – godz. 10:30

aula szkolna

Możliwość komentowania Zakończenie roku szkolnego 2018/19 została wyłączona

Wolności Wiatr od morza

Szkoła Podstawowa

Któż z nas stojąc nad szarym brzegiem Bałtyku i obserwując jednostajny ruch fal nie poczuł choć raz jakiejś nieokreślonej a dojmującej tęsknoty za …  wolnością? bezkresem?

Jaki genius loci sprawił, że tutaj bronili się pocztowcy i westerplatczycy a potem narodziła Solidarność? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania udaliśmy się  do Gdańska, niegdyś ozdoby Jagiellońskiej Rzeczypospolitej, hanzeatyckiego portu, miasta królewskiego o wyjątkowym statusie.

Nadmorska  wyprawa miała trwać 5 dni, podczas których chcieliśmy poznać miejsca związane z II wojną światową, bogatą przeszłość miasta, jego zabytki. Ponieważ jednak nie samą historią żyje człowiek, zaplanowaliśmy także zajęcia edukacyjne w Hewelianum i wizytę na Półwyspie Helskim.

Najwygodniej udać się na wybrzeże pociągiem, toteż 13 maja przygotowana i zdeterminowana gromadka uczniów klas ósmych z opiekunami pomknęła kędy „morza szum”. Po przyjeździe udaliśmy się na rekonesans po  gdańskiej starówce. Sporym wyzwaniem okazało się wdrapanie (350 schodów) na wieżę bazyliki mariackiej – największego kościoła w Polsce. Trud wspinaczki wynagrodziła wspaniała panorama miasta.

W bazylice oddaliśmy hołd zamordowanemu w styczniu długoletniemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.  Potem obejrzeliśmy niezwykłe gdańskie zabytki – symbole mieszczańskiej dumy i prosperity miasta: Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Dom Angielski, Złotą Bramę, Żurawia. Odbyliśmy także spacer pod kolebkę Solidarności – Stocznię Gdańską i pomnik poległych w Grudniu 1970 r. stoczniowców. Nocleg wypadł w Gdańskiej Szkole Szermierki, gdzie można było usprawniać ciało na siłowni i boisku, jeśli tylko po całodziennym trudzie zostawały siły.

Kolejny dzień związany był z wydarzeniami II wojny światowej i obroną wybrzeża. Niezwykła ekspozycja w Muzeum II Wojny Światowej obrazuje mechanizmy i okrucieństwo wojny a bogate i świetnie wyeksponowane zbiory  zapadają w pamięć. Utrwaleniu wiadomości o wojnie, której 80 rocznicę wybuchu będziemy obchodzić w tym roku, sprzyjało poznanie historii obrony Poczty Polskiej i pobyt na Westerplatte. W skupieniu zapaliliśmy znicz na grobie majora H.Sucharskiego i poległych 14 westerplatczyków. Ruiny koszar, ocalała wartownia nr 1 i pomnik Obrońców Wybrzeża przemawiają do wyobraźni.

W środę pojechaliśmy do Hewelianum, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych grupom krwi oraz stanom skupienia. Wielką atrakcją były eksperymenty z suchym lodem i ciekawe stanowiska obrazujące zjawiska fizyczne.

Z Hewelianum zrobiliśmy skok w czasoprzestrzeni i znaleźliśmy się w Gdyni na niszczycielu ORP „Błyskawica”, który walczył podczas II wojny światowej i szczęśliwie wrócił do kraju po jej zakończeniu. Gdyńskie Akwarium zaś pozwoliło nam poznać m.in. ekosystem Bałtyku, rafę koralową i faunę Amazonki.

Na zakończenie pobytu odbyliśmy wycieczkę na Mierzeję Helską. Można tam zobaczyć bałtycką fokę szarą i zwiedzić Rejon Umocnień Hel, gdzie polscy żołnierze bronili się aż do 2 października 1939 r.

Podczas wycieczki uczestnicy samodzielnie przygotowywali posiłki i sprzątali. Doskonalili orientację w terenie i  wyszukiwali dogodne połączenia komunikacyjne.

Czy poznaliśmy fenomen Gdańska? Z pewnością jesteśmy bliżej odpowiedzi, bo tajemnica tkwi w ludziach. Dowódca obrony Helu Włodzimierz Steyer po kapitulacji w 1939 r. powiedział do marynarzy i żołnierzy:  „Bądźcie przygotowani na długą niewolę. Pamiętajcie jednak, że Polska to wielka rzecz! Nadejdzie czas, że jeszcze tu wrócicie!“ Niewola trwała do 1989 r. a iskra zapaliła się w Gdańsku.

Oprac.RB, Zdjęcia MR

uczniowie w Hewelianum na zajęciach doświadczalnych na temat zmian stanu skupienia

uczniowie w Hewelianum, zajęcia doświadczalne ze zmianą stanu skupienia w próżni

Możliwość komentowania Wolności Wiatr od morza została wyłączona

Poezja pod palcami- Międzynarodowy Dzień Poezji

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

21.03.Międzynarodowy Dzień Poezji świętowaliśmy  w  czytelni , gdzie odbyło się spotkanie z poetką panią Haliną Kuropatnicką-Salomon. Uczniowie podzieleni na 2 grupy klasy IV-VI oraz klasy VIII i III Gimnazjum wysłuchali wiersze m.in. z tomiku „Drugie śniadanie z Amorem”. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, oraz poznania kilka słów w języku esperanto.

Pani Halina Kuropatnicka-Salamon od wielu lat jest związana z Ośrodkiem, jest naszą absolwentką,  byłą polonistką, od lat uczy języka esperanto, jest autorką podręcznika do nauki tego języka. Poetka, autorka wielu tomików wierszy, bardzo chętnie spotyka się z naszymi uczniami. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Czekamy na dalsze spotkania.

Możliwość komentowania Poezja pod palcami- Międzynarodowy Dzień Poezji została wyłączona

Święto liczby π

Szkoła Podstawowa

14 marca w naszym Ośrodku odbyło się Święto liczby π. Uczniowie przygotowali napisy ze słowami zaczynającymi się od litery π i ozdobili nimi drzwi klas. Chłopcy z klasy IV przygotowali wystawę „Moja liczba π.” Uczniowie klasy VIIIb ozdobili z tej okazji 150 ciastek dla swoich koleżanek i kolegów oraz pracowników. Krótkie zadania związane z liczbą π do wykonania pojawiły się na lekcji geografii, chemii, fizyki, biologii, języka polskiego, języka angielskiego, techniki, informatyki, religii i plastyki. Na zajęciach z matematyki uczniowie dowiedzieli się co oznacza liczba π, dlaczego nazywana jest Ludolfiną lub stałą Archimedesa, jak powstaje muzyka na podstawie rozszerzenia liczby π oraz mogli sprawdzić czy ich data urodzenia występuje w rozszerzeniu liczby π.

Możliwość komentowania Święto liczby π została wyłączona

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

UWAGA RODZICE !

 

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum

oraz szkoły podstawowej odbędzie się  

dnia 05.04.2019 /piątek/ o godz. 1200

 

W tym dniu lekcje będą skrócone

Możliwość komentowania Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]