Przeglądasz archiwa kategorii Szkoła Podstawowa.

Wolności Wiatr od morza

Szkoła Podstawowa

Któż z nas stojąc nad szarym brzegiem Bałtyku i obserwując jednostajny ruch fal nie poczuł choć raz jakiejś nieokreślonej a dojmującej tęsknoty za …  wolnością? bezkresem?

Jaki genius loci sprawił, że tutaj bronili się pocztowcy i westerplatczycy a potem narodziła Solidarność? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania udaliśmy się  do Gdańska, niegdyś ozdoby Jagiellońskiej Rzeczypospolitej, hanzeatyckiego portu, miasta królewskiego o wyjątkowym statusie.

Nadmorska  wyprawa miała trwać 5 dni, podczas których chcieliśmy poznać miejsca związane z II wojną światową, bogatą przeszłość miasta, jego zabytki. Ponieważ jednak nie samą historią żyje człowiek, zaplanowaliśmy także zajęcia edukacyjne w Hewelianum i wizytę na Półwyspie Helskim.

Najwygodniej udać się na wybrzeże pociągiem, toteż 13 maja przygotowana i zdeterminowana gromadka uczniów klas ósmych z opiekunami pomknęła kędy „morza szum”. Po przyjeździe udaliśmy się na rekonesans po  gdańskiej starówce. Sporym wyzwaniem okazało się wdrapanie (350 schodów) na wieżę bazyliki mariackiej – największego kościoła w Polsce. Trud wspinaczki wynagrodziła wspaniała panorama miasta.

W bazylice oddaliśmy hołd zamordowanemu w styczniu długoletniemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.  Potem obejrzeliśmy niezwykłe gdańskie zabytki – symbole mieszczańskiej dumy i prosperity miasta: Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Dom Angielski, Złotą Bramę, Żurawia. Odbyliśmy także spacer pod kolebkę Solidarności – Stocznię Gdańską i pomnik poległych w Grudniu 1970 r. stoczniowców. Nocleg wypadł w Gdańskiej Szkole Szermierki, gdzie można było usprawniać ciało na siłowni i boisku, jeśli tylko po całodziennym trudzie zostawały siły.

Kolejny dzień związany był z wydarzeniami II wojny światowej i obroną wybrzeża. Niezwykła ekspozycja w Muzeum II Wojny Światowej obrazuje mechanizmy i okrucieństwo wojny a bogate i świetnie wyeksponowane zbiory  zapadają w pamięć. Utrwaleniu wiadomości o wojnie, której 80 rocznicę wybuchu będziemy obchodzić w tym roku, sprzyjało poznanie historii obrony Poczty Polskiej i pobyt na Westerplatte. W skupieniu zapaliliśmy znicz na grobie majora H.Sucharskiego i poległych 14 westerplatczyków. Ruiny koszar, ocalała wartownia nr 1 i pomnik Obrońców Wybrzeża przemawiają do wyobraźni.

W środę pojechaliśmy do Hewelianum, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych grupom krwi oraz stanom skupienia. Wielką atrakcją były eksperymenty z suchym lodem i ciekawe stanowiska obrazujące zjawiska fizyczne.

Z Hewelianum zrobiliśmy skok w czasoprzestrzeni i znaleźliśmy się w Gdyni na niszczycielu ORP „Błyskawica”, który walczył podczas II wojny światowej i szczęśliwie wrócił do kraju po jej zakończeniu. Gdyńskie Akwarium zaś pozwoliło nam poznać m.in. ekosystem Bałtyku, rafę koralową i faunę Amazonki.

Na zakończenie pobytu odbyliśmy wycieczkę na Mierzeję Helską. Można tam zobaczyć bałtycką fokę szarą i zwiedzić Rejon Umocnień Hel, gdzie polscy żołnierze bronili się aż do 2 października 1939 r.

Podczas wycieczki uczestnicy samodzielnie przygotowywali posiłki i sprzątali. Doskonalili orientację w terenie i  wyszukiwali dogodne połączenia komunikacyjne.

Czy poznaliśmy fenomen Gdańska? Z pewnością jesteśmy bliżej odpowiedzi, bo tajemnica tkwi w ludziach. Dowódca obrony Helu Włodzimierz Steyer po kapitulacji w 1939 r. powiedział do marynarzy i żołnierzy:  „Bądźcie przygotowani na długą niewolę. Pamiętajcie jednak, że Polska to wielka rzecz! Nadejdzie czas, że jeszcze tu wrócicie!“ Niewola trwała do 1989 r. a iskra zapaliła się w Gdańsku.

Oprac.RB, Zdjęcia MR

uczniowie w Hewelianum na zajęciach doświadczalnych na temat zmian stanu skupienia

uczniowie w Hewelianum, zajęcia doświadczalne ze zmianą stanu skupienia w próżni

Możliwość komentowania Wolności Wiatr od morza została wyłączona

Poezja pod palcami- Międzynarodowy Dzień Poezji

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

21.03.Międzynarodowy Dzień Poezji świętowaliśmy  w  czytelni , gdzie odbyło się spotkanie z poetką panią Haliną Kuropatnicką-Salomon. Uczniowie podzieleni na 2 grupy klasy IV-VI oraz klasy VIII i III Gimnazjum wysłuchali wiersze m.in. z tomiku „Drugie śniadanie z Amorem”. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, oraz poznania kilka słów w języku esperanto.

Pani Halina Kuropatnicka-Salamon od wielu lat jest związana z Ośrodkiem, jest naszą absolwentką,  byłą polonistką, od lat uczy języka esperanto, jest autorką podręcznika do nauki tego języka. Poetka, autorka wielu tomików wierszy, bardzo chętnie spotyka się z naszymi uczniami. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Czekamy na dalsze spotkania.

Możliwość komentowania Poezja pod palcami- Międzynarodowy Dzień Poezji została wyłączona

Święto liczby π

Szkoła Podstawowa

14 marca w naszym Ośrodku odbyło się Święto liczby π. Uczniowie przygotowali napisy ze słowami zaczynającymi się od litery π i ozdobili nimi drzwi klas. Chłopcy z klasy IV przygotowali wystawę „Moja liczba π.” Uczniowie klasy VIIIb ozdobili z tej okazji 150 ciastek dla swoich koleżanek i kolegów oraz pracowników. Krótkie zadania związane z liczbą π do wykonania pojawiły się na lekcji geografii, chemii, fizyki, biologii, języka polskiego, języka angielskiego, techniki, informatyki, religii i plastyki. Na zajęciach z matematyki uczniowie dowiedzieli się co oznacza liczba π, dlaczego nazywana jest Ludolfiną lub stałą Archimedesa, jak powstaje muzyka na podstawie rozszerzenia liczby π oraz mogli sprawdzić czy ich data urodzenia występuje w rozszerzeniu liczby π.

Możliwość komentowania Święto liczby π została wyłączona

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

UWAGA RODZICE !

 

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum

oraz szkoły podstawowej odbędzie się  

dnia 05.04.2019 /piątek/ o godz. 1200

 

W tym dniu lekcje będą skrócone

Możliwość komentowania Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej została wyłączona

Wizyta w MultiCentrum

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

W środę 27.02. 2019 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w MultiCentrum na ul. Powstańców Śląskich 210 w zajęciach kończących projekt 3D- Drukuj, Dotknij, Doświadczaj. Celem projektu było stworzenie gry: Dźwiękowe menory dla dzieci z dysfunkcją wzroku przy wykorzystaniu drukarki 3D. Dzięki specjalnemu stolikowi podłączonemu do komputera uczniowie mogli po dotknięciu specjalnych płytek odsłuchać dźwięki, rozpoznać głosy zwierząt i następnie sprawdzić ich wygląd na przygotowanych na drukarce 3D materiałach. Projekty płytek ze zwierzętami, oraz odgłosy zwierząt przygotowali w ramach projektu uczniowie szkół masowych. Nauczyciele Ośrodka pomagali ustalić zasady dotyczące wyglądu płytek. Koordynatorem projektu była pani Małgorzata Karpicka.
W MultiCentrum uczniowie mieli też możliwość obejrzenia specjalnie przygotowanych przez pracowników ciekawych wydawniczo pozycji książkowych. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy MultiCentrum zaangażowani w projekt , przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uczniów pobliskich szkół przygotowujący płytki . Ośrodek reprezentowała p. dyr. Teresa Majeran.

M.J. Szulc

Możliwość komentowania Wizyta w MultiCentrum została wyłączona

BAL KARNAWAŁOWY

Szkoła Podstawowa

     W czwartek 21 lutego 2019 roku uczniowie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu z klas I-V Szkoły Podstawowej bawili się na balu karnawałowym „U piratów i marynarzy”. Cała impreza rozpoczęła się przedstawieniem teatralnym w wykonaniu uczniów klas młodszych. Naszą korsarską przygodę wspomogła Orkiestra Policyjna z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Panowie: Sławek, Krzysztof i Bartek przygrywali nam do tańca i umilali zabawę. Panie Małgosia, Edyta i Agnieszka w pirackich strojach wymyśliły super morskie konkursy: było przeciąganie liny, poławianie pereł, wyścigi statków i wiele innych zabaw.

Gdy piraci i marynarze trochę się zmęczyli tańcami zawinęli do stołówkowego portu i posilili się słodkim poczęstunkiem przygotowanym z pomocą dzielnych korsarskich mamuś.

Po jedzeniu tańce i zabawy i konkursy rozpoczęły się od nowa i trwały bardzo, bardzo długo.

Wszystko co dobre szybko się kończy, więc nasz bal również dobiegł końca, na pożegnanie piraci i marynarze wybrali sobie prezenty z ogromnej skrzyni skarbów. Mamy nadzieję, że będą im przypominały miłe chwile, do zobaczenia na kolejnym balu.

Arr!   Ahoj!                    

Możliwość komentowania BAL KARNAWAŁOWY została wyłączona

Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej”

Biblioteka, Szkoła Podstawowa

Dnia 21 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 122 odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, przedstawili krótki program artystyczny, który obejrzeli uczniowie klasy II i III. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną księgą dokonała pasowania każdego z uczniów. Nasi nowi czytelnicy otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika i piękne zakładki do książek.
Pasowanie poprzedziła krótka prelekcja o Ludwiku Braille’u twórcy pisma punktowego. W tym roku w styczniu obchodziliśmy 110 rocznice jego urodzin. Po prelekcji uczniowie wysłuchali fragmentu słuchowiska „Sześć punktów rozwiązało problem” opowiadającego o tym jak powstało pismo.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy I wypożyczyli z biblioteki swoje pierwsze książki.

Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej” została wyłączona

Dzień Babci i Dziadka 2019

Szkoła Podstawowa

To był naprawdę super dzień. 18 stycznia 2019 r. w auli Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących, spotkali się uczniowie klas I – III z gronem wspaniałych Babć i cudownych Dziadków. Cieszyliśmy się wszyscy z gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie, szczególnie miło było spotkać  delegację Babć a nawet jednej Prababci z klubu Seniorów „Niezapominajka”.

 Dzieci klas młodszych przedstawiły program słowno-muzyczny pomysłu p. Agnieszki i p. Edyty. Każdy odważnie mówił do mikrofonu i …nie zapomniał  ani słowa ze swojej roli. Potem p. Edyta zaprosiła Dziadków  z wnukami na warsztaty plastyczne. Panowie tworzyli „zimowy las”, to była super zabawa. Następnie do pracy ruszyły Babcie z Prababcią na czele. Razem z wnukami panie robiły skarpetkowego bałwanka, miały trudniejsze zadanie ale spisały się na szóstkę. Oba prezenty pięknie zapakowane powędrowały do domów Babci i Dziadka. Prace dzielnie wspierały panie Małgosia, Teresa  i Jadwiga. Dziękujemy za pomoc rodzicom i koleżankom.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

MN

Możliwość komentowania Dzień Babci i Dziadka 2019 została wyłączona

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

 

Wywiadówka śródroczna dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

odbędzie się  25 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 12.00.

 

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami

poszczególnych przedmiotów oraz specjalistami.

 

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E została wyłączona

Dzień Życzliwości i Wolontariatu 2018

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

20 listopada 2018 r. braliśmy udział w Happeningu z okazji Dnia Życzliwości i Dnia Wolontariatu zorganizowanego w przez Partnerstwo dla Leśnicy w CK „ZAMEK”.

Dyplomy dla wszystkich nominowanych przez Ośrodek dla Niewidomych i Słabowidzących nr 13 we Wrocławiu za życzliwość wręczała pani mgr Jolanta Cieśla – lider Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

 

Ogłosiliśmy, że przyjaznymi dla naszego Ośrodka są Państwo Sylwia i Piotr Krupa. Pragnęliśmy ich uhonorować za doposażanie gabinetów wczesnego wspomagania rozwoju w sprzęt specjalistyczny i pomoce terapeutyczne oraz sponsorowanie ogrodu sensorycznego w DSOSW nr 13 we Wrocławiu. Serdecznie dziękujemy.

 

Uczniowie wskazali, że najbardziej życzliwym nauczycielem jest pani mgr Agnieszka Sokołowska- Kasperiuk pracująca jako polonista w szkole podstawowej. Jest wyrozumiała, tolerancyjna, cierpliwa, ciepła i pomocna. Przytuli, ugłaska, wyjaśni, wytłumaczy, obroni. Zawsze znajdzie czas, wesprze i pocieszy.

 

Wśród uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 122 i Gimnazjum nr 60 zwyciężyła ponownie – wybrana przez nauczycieli i wychowawców – uczennica z kl. III GA – Weronika Szewczyk. Na co dzień jest miłą, uprzejmą, spokojną, serdeczną i pomocną koleżanką. Niekonfliktowa, grzeczna, potrafi pocieszyć, uspokoić. Ma przyjazne usposobienie. Nie jest obojętna na krzywdy i niepokoje swoich kolegów, zwłaszcza słabszych i niewidomych. 

Gratulujemy wszystkim życzliwym!

 

W drugiej części spotkania wolontariusze podzielili się swoimi pomysłami i dokonaniami. Także nasze Szkolne Koło Caritas pod wodzą pani mgr Magdaleny Lipińskiej zaprezentowało się przed zgromadzoną publicznością. Warto pomagać! Jest wiele możliwości.

 

Teresa Żelechowska

Możliwość komentowania Dzień Życzliwości i Wolontariatu 2018 została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]