Przeglądasz archiwa kategorii Szkoła Podstawowa.

Spotkanie z Ozobotem czyli małym robotem mobilnym

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Z inicjatywy pani Joli Szulc i dzięki uprzejmości firmy Edu Sense uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach „Ozobot – podstawy programowania.” Warsztaty dla uczniów z klas 0 – III poprowadziła pani Elżbieta Duda – Czyżowicz a z klas VI – VII i Gimnazjum pani Katarzyna Chorodeńska.

Możliwość komentowania Spotkanie z Ozobotem czyli małym robotem mobilnym została wyłączona

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

 

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej  odbędzie się

13 kwietnia 2018 r. (piątek) o godz. 12.00.

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami poszczególnych

przedmiotów oraz specjalistami.

 

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania została wyłączona

Słodka wycieczka

Szkoła Podstawowa

Dnia 01.03.2018 r. odbyła się wycieczka dzieci z klas 0, 1-– 3 Szkoły Podstawowej do Piekarni – Cukierni przy ulicy Żernickiej. Celem wycieczki było poznanie pracy cukiernika i różnych etapów produkcji ciast.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały pana cukiernika, który opowiadał o pracy i etapach powstawania ciast. Zaprowadził nas do pomieszczenia, które nazywa się ciastownią, w tej sali dzieci zapoznały się z urządzeniami służącymi do wyrobu ciasta. Mogli również zobaczyć z jakich składników powstaje ciasto, jak się je miesza oraz gdzie się je piecze. Same mogły wykrawać foremkami ciasteczka, które po upieczeniu mogły skosztować. W tak zwanej deserowni zapoznały się z dekorowaniem ciast. Największą radością dla dzieci była możliwość samodzielnego dekorowania tortu w kształcie auta. Po zakończonej pracy w prezencie otrzymały pięknie ozdobione auto – jak to określiły dzieci super bryka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom cukierni za okazaną gościnność, smaczny poczęstunek i bardzo miłą atmosferę.

Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Słodka wycieczka została wyłączona

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

       28 lutego w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy  Wyklętych w Ośrodku dla Niewidomych i Słabowidzących odbyła się uroczystość w hołdzie Niezłomnym.

            Młodzież w odświętnych i patriotycznych strojach z wielką uwagą wysłuchała wykładu pana Dominika Rozpędowskiego – Członka Zarządu Stowarzyszenia ODRA – NIEMEN, który opowiedział  o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W tym roku bowiem obchodzimy 70 rocznicę jego śmierci.

            Uroczystość uświetniły utwory muzyczne takie jak „Powstaniec warszawski”, „Ballada o rotmistrzu Pileckim”, „Niebieskooka” i „Biały krzyż” wykonane przez Klaudię Frankowską z klasy I LO, Jarka Klepsza z klasy IV T oraz gości: Michała Dancewicza – ucznia klasy V SP nr 3, Krzysztofa Dancewicza i Mateusza Szulika.

Honory gospodarza pełniła Iza Dawidowicz – uczennica klasy III ga wraz z kolegami.

            Na koniec uroczystości cała społeczność uczniowska dla uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych wzniosła okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”. Był to bardzo wzruszający moment pokazujący jak wielkimi wartościami dla naszej młodzieży są: Ojczyzna, wolność i patriotyzm.

            Odświętny charakter tego dnia podkreślały piękne prace plastyczne wykonane przez młodszych uczniów pod kierunkiem pani Doroty Koneckiej oraz wystawa przygotowana przez panią bibliotekarkę Agatę Gołąbek.

 

Organizatorka: Anna Dancewicza

Możliwość komentowania Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych została wyłączona

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2018

Szkoła Podstawowa

16 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I – III zaprosiły Babcie i Dziadków do naszej auli aby wspólnie cieszyć się ich świętem. Na początku pięknie recytowały wiersze i zaśpiewały cztery nowe piosenki. Następnie złożyły życzenia i wręczyły wszystkim przybyłym Babciom i Dziadkom laurki z wykonanym przez siebie kwiatkiem.
Był to aktywny Dzień Babci i Dziadka. Oprócz tradycyjnych występów, upominków i poczęstunku wnuczęta razem z dziadkami uczestniczyli w wielu konkursach i zabawach ruchowych przy muzyce. Spotkanie przebiegało w rodzinnej atmosferze, było uroczyście i radośnie. Zrealizowaliśmy hasło dnia: „Dzisiaj smutki idą precz, bo dzień dziadków ważna rzecz!”

Teresa Żelechowska

Możliwość komentowania DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2018 została wyłączona

Wywiadówka śródroczna

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

 

Wywiadówka śródroczna dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej  odbędzie się

12 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 12.00.

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje

z nauczycielami poszczególnych przedmiotów oraz specjalistami. 

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania Wywiadówka śródroczna została wyłączona

„Liściaki – cudaki”

Szkoła Podstawowa

W tym roku nasi uczniowie klas młodszych wraz z oddziałem przedszkolnym zorganizowali późnojesienną galerie swoich prac.
Liściaki to dzieła sztuki pogodnej pana Czesław Rodziewicza twórcy wyklejającego z zasuszonych traw, liści swojej wyobraźni. Nieżyjący już artysta wrocławski tworzył przepiękne dzieła baśniowe. Uczniowie w parku nazbierali jesienią liście w różnych kolorach i o różnych kształtach. Liście zasuszyli. W ostatnim tygodniu listopada stworzyli różne własne kompozycje z liści. Prace były bardzo ładne, kolorowe. Najciekawszą pracą okazała się praca Kamila Łukomskiego.
Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania „Liściaki – cudaki” została wyłączona

U świętego Michała Archanioła

Szkoła Podstawowa

2 października 2017r. uczniowie kl. VI SP DSOSW nr 13 we Wrocławiu odwiedzili, znajdującą się w zachodniej części Wrocławia, niewielką parafię na Muchomorze Wielkim. Gościł nas sam kustosz tego miejsca, ks. prałat mgr Andrzej Nicałek, dziekan dekanatu Wrocław – Zachód I.

Celem wyjścia było uczczenie wielkiego Księcia, św. Michała Archanioła, pod którego wezwaniem jest parafia. Tego dnia w liturgii kościoła wspominaliśmy naszych aniołów stróżów. Była to zatem okazja, by zatrzymać się na moment na realnym świecie istot pozaziemskich                    i powierzyć się ich opiece.

W ramach lokalnej historii ks. proboszcz zapoznał nas z interesującą przeszłością kościółka, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1400r. Mimo burzliwych dziejów kiedyś wsi, dziś osiedla, świątynia zachowała się w doskonałej formie. Zastosowane współcześnie technologie sprawiły, że mimo upływu czasu, budynek służy wspólnocie wiernych.  

Z inicjatywy ks. Andrzeja rozwinął się w parafii kult Matki Boskiej Muchoborskiej, nazywanej Matką Boską Uśmiechniętą. Maryja działa. Parafia odnotowuje zgłaszane za Jej wstawiennictwem uzdrowienia, cuda. Masz problem, powierz się Matce! Warto tu przyjeżdżać.

Do zobaczenia za rok!

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania U świętego Michała Archanioła została wyłączona

Myślibórz

Szkoła Podstawowa

27 września 2017r. klasy VIIA i VIIB udały się na jednodniową wycieczkę do Myśliborza. To niewielkie miasteczko w powiecie Jaworskim województwa dolnośląskiego, położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego.

Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych. W Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” odbyła się lekcja ”Widziane okiem mikroskopu; mikroskopowe badania gleby i skał”. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Pani Ola, nasza nauczycielka  z geografii, miała okazję przekonać się, że jej wysiłki, by wyposażyć nas w wiedzę o świecie, nie poszły na marne.

Uwieńczeniem zajęć był spacer po Wąwozie Myśliborskim. Przemierzając archeologiczną ścieżkę dydaktyczną „Śladami Trzebowian” zlokalizowaliśmy między innymi dwa grody średniowieczne oraz punkty o walorach krajobrazowych, takich jak Małe Organy Myśliborskie i Elfie Skały.

Opadające z drzew pożółkłe liście przypomniały nam o nowej porze roku, jesieni, równie pięknej i uroczej.

Atrakcją Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. To tu znalezione przez człowieka stworzenia, odzyskują siły, zdrowie, by wrócić do swego naturalnego środowiska. Wyjechaliśmy z tego miejsca z cenną wskazówką: Zanim postanowicie zabrać dzikie zwierzę z jego naturalnego domu, upewnijcie się, czy naprawdę potrzebuje Waszej pomocy!

Duża dawka wiedzy i wyczerpujący spacer sprawiły, że nikt nie miał ochoty narzekać, że obiad w pobliskiej restauracji nie smakuje. Najedzeni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. 

Pani Marzenko, dziękujemy za zorganizowanie wycieczki!

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Myślibórz została wyłączona

Na szlaku tolerancji religijnej

Szkoła Podstawowa

25 września 2017r. uczniowie kl. 7B wraz z wychowawczynią uczestniczyli w jednym z wydarzeń tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, zatytułowanym „Na szlaku tolerancji religijnej”.

Była nim wycieczka, a dokładnie rzecz ujmując, pielgrzymka po Dzielnicy Czterech Wyznań.

Przewodnikiem grupy, liczącej kilkaset osób, był prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Miejscem spotkania dzieci, młodzieży, studentów i miłośników wędrówek była Kuria Biskupia Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przy pl. Nankiera.

Podczas trzygodzinnego wędrowania nawiedziliśmy kolejno Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. Św. Antoniego, Synagogę pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica, Parafię Ewangelicko-Augsburską „Opatrzności Bożej” przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz Katedrę Prawosławną p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. Św. Mikołaja.

W wymienionych powyżej świątyniach witali nas ich gospodarze, czyli kapłani. Poznając historię zwiedzanych miejsc i wyznawanej w nich religii, dowiedzieliśmy się, że:

– bez względu na wyznawaną wiarę, wiele nas łączy,  

– możliwa jest współpraca międzywyznaniowa,

– każdą religię należy szanować,

– należy budować na tym, co łączy.

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Na szlaku tolerancji religijnej została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]