Przeglądasz archiwa kategorii Szkoła Podstawowa.

Na szlaku tolerancji religijnej

Szkoła Podstawowa

25 września 2017r. uczniowie kl. 7B wraz z wychowawczynią uczestniczyli w jednym z wydarzeń tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, zatytułowanym „Na szlaku tolerancji religijnej”.

Była nim wycieczka, a dokładnie rzecz ujmując, pielgrzymka po Dzielnicy Czterech Wyznań.

Przewodnikiem grupy, liczącej kilkaset osób, był prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Miejscem spotkania dzieci, młodzieży, studentów i miłośników wędrówek była Kuria Biskupia Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przy pl. Nankiera.

Podczas trzygodzinnego wędrowania nawiedziliśmy kolejno Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. Św. Antoniego, Synagogę pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica, Parafię Ewangelicko-Augsburską „Opatrzności Bożej” przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz Katedrę Prawosławną p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. Św. Mikołaja.

W wymienionych powyżej świątyniach witali nas ich gospodarze, czyli kapłani. Poznając historię zwiedzanych miejsc i wyznawanej w nich religii, dowiedzieliśmy się, że:

– bez względu na wyznawaną wiarę, wiele nas łączy,  

– możliwa jest współpraca międzywyznaniowa,

– każdą religię należy szanować,

– należy budować na tym, co łączy.

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Na szlaku tolerancji religijnej została wyłączona

Święto Pluszowego Misia

Biblioteka, Szkoła Podstawowa

W piątek 24 listopada w naszej szkole dzieci młodsze świętowały obchody Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele przybyli wraz z uczniami do szkoły. W klasie zrobiło się kolorowo i „misiowo”. W tym dniu pani Jola z biblioteki zorganizowała super spotkanie. Dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Dodatkową atrakcją, która dostarczyła najwięcej emocji dzieciom były „misiowe zagadki”. Za każdą trafną odpowiedź otrzymywały misiowe żelki. Dzieci świetnie się bawiły przy piosenkach najbardziej ulubioną piosenką i zabawą okazał się „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Pod koniec zabawy uczniowie zasiedli przy stolikach i wykonali prace plastyczną „Pluszowa głowa misia”. Ten dzień aktywności przebiegł w radosnej, przyjemnej atmosferze i było naprawdę „misiowo”.

Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Święto Pluszowego Misia została wyłączona

Pasowanie

Szkoła Podstawowa

Dnia 10.11.2017 r. odbyło się uroczyste pasowanie klasy I SP. Uczniowie: Łukasz Baca, Nikola Pawliszyn, Julia Sowa, Wiktoria Wiśniewska i Kalina Zybura po raz pierwszy ślubowali przy nowym sztandarze DSOSW. Poczet sztandarowy reprezentowali starsi uczniowie: Adam Skalski, Marika Pająk, Patrycja Hauke. Uroczystość ślubowania i pasowania prowadziła p. dyrektor Teresa Majeran. Pasowania na ucznia dokonano przy pomocy pięknego pióra ufundowanego przez Radę Rodziców. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: rodzice i rodziny uczniów, nauczyciele, rehabilitanci, przedstawiciele świetlicy i internatu, pani kierownik internatu Agnieszka Kempińska, pani dyrektor Teresa Majeran, uczniowie klas 0, I, II, III SP wraz z wychowawcami. Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas młodszych odbył się wspólny poczęstunek.
Na pamiątkę pasowania uczniowie klasy I wraz z rodzicami posadzili wspólnie, jak co roku symboliczne drzewa.

Danuta Kuriata

Możliwość komentowania Pasowanie została wyłączona

Spotkanie autorskie

Szkoła Podstawowa

Dnia 14.11.2017 r. w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej autor książki pt. „Szlakiem wrocławskich krasnali” Krzysztofem Głuch spotkał się z przedszkolakami z różnych placówek wrocławskich. Autor na spotkanie zabrał krasnoludkowe stroje- czerwone czapeczki i czerwone kubraczki, w które dzieci bardzo chętnie się ubierały. Opowiadał młodym czytelnikom w jaki sposób zrodził się pomysł na napisanie takiej książki. Dzieci słuchały uważnie. Była również przede wszystkim przednia zabawa. Dzieci wykonywały zadania, które znajdują się w książce. Mogły się poczuć jak na prawdziwej wycieczce. Serdeczność, życzliwość, oraz poczucie humoru pisarza sprawiły, że spotkanie wywarło duże wrażenie na młodych czytelnikach. Po spotkaniu każdy uczestnik mógł nabyć książkę z dedykacją autora.
Danuta Przewłocka

Możliwość komentowania Spotkanie autorskie została wyłączona

„PIĘĆ SKARBÓW POD WIELKIM ŚNIEGIEM”

Szkoła Podstawowa

25 października uczniowie klas I-III oraz IV-V szkoły podstawowej za sprawą organizatorów spektaklu „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem” udali się w niezwykłą wyprawę w Himalaje. Wystarczyła tylko odrobina wyobraźni i piękne, polisensoryczne dekoracje, by za sprawą znakomitych górskich przewodniczek – pani Oli i pani Kaliny znaleźć się na ośnieżonych szczytach mroźnych wielotysięczników.

Przygoda naszych uczniów rozpoczęła się w namiocie rozstawionym na górskiej łące. Zrelaksowani zapachem pachnącego siana i orientalnych przyprawach, głosów owiec oraz grą na niezwykłych instrumentach, wyruszyli w niebezpieczną misję. Wezwał ich na ratunek zagubiony turysta, któremu udało się z nimi skontaktować za pomocą krótkofalówki. W drogę zabrali plecaki, a w nich – na pamiątkę z pobytu na łące – ukryli pierwszy ze skarbów – cynamon. Turysta wzywał ich dźwiękiem legendarnych bębnów niosących ratunek zaginionym w górach.

Mocno obwiązani liną, żeby się nie pogubić w śnieżnej zawiei, nasi podróżnicy musieli ukryć się na pewien czas w górskiej jaskini. Tam przeczekali burzę i poznali tajniki działania rozmaitych instrumentów. W dalszą podróż każdy zabrał ze sobą gładki, kryształowy kamyczek przynoszący szczęście. Kiedy burza ucichła, dotarli na szczyt góry. Tam wykonali taniec wiatru i zagrali na deszczowym kiju. Odnaleźli zaginionego Hioka, który nie zabrał z domu mapy i zlekceważył ostrzeżenia, by nie wychodzić w góry podczas złej pogody. Hiok okazał się utalentowanym perkusistą. Nauczył dzieci, jak działa perkusja i każdemu pozwolił na niej zagrać. W zamian za to dzieci bezpiecznie sprowadziły go z powrotem na pachnącą łąkę.

Pożegnaniom i uściskom nie było końca. Hiok i przewodniczki pozostali w górach wraz z pięcioma skarbami – powietrzem, zapachami, śniegiem, dźwiękami i skałami. A dzieci wróciły do rzeczywistości, zachowując na pamiątkę swoje górskie plecaki i przynoszące wspomnienia oraz szczęście podarunki – laskę cynamonu, gładki kamyczek i buteleczkę z himalajską solą.

To była niesamowita przygoda!

 

Agnieszka Sokołowska

Możliwość komentowania „PIĘĆ SKARBÓW POD WIELKIM ŚNIEGIEM” została wyłączona

Hej, leśna przygodo jesienią!

Szkoła Podstawowa

24 października 2017 r. uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej wyjechali na wycieczkę przyrodniczą do lasu koło Obornik Śląskich. Po godzinnej podróży autokarem dotarliśmy do leśniczówki otoczonej pięknym lasem ubranym malowniczo w jesienne barwy. Na miejscu czekała na nas pani leśnik – Klaudia Kolano, która przeprowadziła z nami świetne zajęcia. Podzieleni na dwie drużyny poznawaliśmy tajemnice przyrody. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew iglastych po rodzaju szyszek i igieł oraz drzew liściastych po kształcie i wielkości ich liści oraz po owocach. Drużyny „Sosen” i „Świerków” walczyły o palmę zwycięstwa w zawodach sztafetowych. Trzeba było wykazać się wiedzą o lesie, ale także zręcznością i dobrą równowagą. Nasze misje wymagały m.in. noszenia szyszek na głowach, celowania nimi w drzewo i rozpoznawania skarbów lasu tylko po dotyku. Dużo śmiechu dostarczyła nam zabawa w strażnika lasu, któremu trzeba było wykraść jego leśne skarby. Najlepsza jednak była zabawa pt. „Wiewiórki na drzewo”. Rozgrywki drużynowe okazały się bardzo wyrównane i zarówno „Sosny”, jak i „Świerki” zdobyły równą liczbę punktów. W nagrodę dostaliśmy od pani leśnik piękne, płócienne piórniki i zakładki do książek. Po ognisku z kiełbaskami, najedzeni i zadowoleni , pożegnaliśmy panią leśnik i wróciliśmy do szkoły.
Agnieszka Sokołowska

Możliwość komentowania Hej, leśna przygodo jesienią! została wyłączona

OGŁOSZENIE

Szkoła Podstawowa

Zachęcam rodziców uczniów szkoły podstawowej do zapoznania się opracowaniem na temat: „Budowania zdrowych relacji rodzic – dziecko”. Plik ten znajduje się w zakładce do pobrania w materiałach dla rodziców.
Mam nadzieję, że przedstawione tam treści i zaproponowana bibliografia pomogą Państwu w trudnej sztuce wychowywania dzieci.

Możliwość komentowania OGŁOSZENIE została wyłączona

Szkolny Dzień Walki z Otyłością

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Już po raz trzeci w Ośrodku dla Niewidomych i Słabowidzących obchodziliśmy Szkolny Dzień Walki z Otyłością.

Uczniowie w ciekawy sposób zdobywali wiedzę o skutkach nieprawidłowego odżywiania się. Ważne informacje mogli uzyskać od zaproszonego doradcy żywieniowego – pana Bartłomieja Pawlaczyka, z plakatów informacyjnych wywieszonych na drzwiach gabinetów oraz podczas lekcji wychowawczych i biologii.

Wszyscy wiemy, że wiedzę najlepiej zdobywać w sposób praktyczny.

Każda klasa pod opieką wychowawcy przygotowała półmisek zdrowych przekąsek w postaci przeróżnych owoców, warzyw i orzechów. Wystawione na wspólnym stole znikały błyskawicznie. Prym wiedli nasi młodzi kucharze, którzy pod fachowym okiem pana Daniela Makucha przygotowali i pięknie podali warzywa wraz z dipami.

Tradycyjnie w tym dniu wszyscy do szkoły przyszli w strojach sportowych, ponieważ przerwy spędzaliśmy bardzo aktywnie.

Rozgrzewkę przygotowała klasa III ga.

Pani Katarzyna Chorodeńska nie musiała wcale nikogo namawiać do ruchu. Młodzież z wielką werwą ruszyła do tańców.

Klasa VI przygotował pokaz zumby, do której włączyli się również nauczyciele i pracownicy   Ośrodka. Ponieważ przykład idzie z góry prym wiodła pani dyrektor Teresa Majeran.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Koordynatorki: Anna Dancewicz, Aleksandra Gusiacka, Teresa Żelechowska

 

Możliwość komentowania Szkolny Dzień Walki z Otyłością została wyłączona

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej  odbędzie się 10 listopada 2017 r. (piątek) o godz. 12.00.

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów oraz specjalistami.

 

W tym dniu lekcje będą skrócone

           

 

Możliwość komentowania O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E została wyłączona

Brajlowinka

Biblioteka, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

Od 23 X nazywam się Brajlowinka (Aproksymacja) Pi. Ładnie, prawda? Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wymyślali dla mnie imiona, a zwłaszcza klasie 6 bo to oni są autorami mojego pierwszego imienia. Jak widzicie mam 3 imiona 2 i 3 zawdzięczam pani Kasi od matematyki, bo powstałam 22.07. 2017 r. pod okiem trenera Powertexu w Iwankowej Pracowni. A dzień ten jest właśnie dniem Aproksymacji liczby Pi.
Imię otrzymałam uroczyście na spotkaniu z okazji święta Białej Laski, na którym uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum mogli wysłuchać wspomnień absolwentów i obejrzeć spot reklamowy Ośrodka nakręcony z okazji 70-lecia.
Jak wiecie mieszkam w Bibliotece i będę towarzyszyła pani bibliotekarce w imprezach i spotkaniach przez nią organizowanych.
Teraz jestem gościem na wystawie „Śladami wspomnień”, która znajduje się w czytelni multimedialnej. Zapraszam wszystkich do Biblioteki odwiedźcie mnie. Zapraszam.
Brajlowinka ( Aproksymacja) Pi

Możliwość komentowania Brajlowinka została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]