Przeglądasz archiwa kategorii Gimnazjum.

Wizyta w MultiCentrum

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

W środę 27.02. 2019 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w MultiCentrum na ul. Powstańców Śląskich 210 w zajęciach kończących projekt 3D- Drukuj, Dotknij, Doświadczaj. Celem projektu było stworzenie gry: Dźwiękowe menory dla dzieci z dysfunkcją wzroku przy wykorzystaniu drukarki 3D. Dzięki specjalnemu stolikowi podłączonemu do komputera uczniowie mogli po dotknięciu specjalnych płytek odsłuchać dźwięki, rozpoznać głosy zwierząt i następnie sprawdzić ich wygląd na przygotowanych na drukarce 3D materiałach. Projekty płytek ze zwierzętami, oraz odgłosy zwierząt przygotowali w ramach projektu uczniowie szkół masowych. Nauczyciele Ośrodka pomagali ustalić zasady dotyczące wyglądu płytek. Koordynatorem projektu była pani Małgorzata Karpicka.
W MultiCentrum uczniowie mieli też możliwość obejrzenia specjalnie przygotowanych przez pracowników ciekawych wydawniczo pozycji książkowych. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy MultiCentrum zaangażowani w projekt , przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uczniów pobliskich szkół przygotowujący płytki . Ośrodek reprezentowała p. dyr. Teresa Majeran.

M.J. Szulc

Możliwość komentowania Wizyta w MultiCentrum została wyłączona

Koncert kolędowy zespołu Do czasu

Gimnazjum

 

Dnia 11.01.2019 zespół Do czasu został zaproszony na coroczne  Duszpasterskie spotkanie kolędowe  osób niewidomych i niedowidzących z regionu Dolnego Śląska.

Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia  był ksiądz Tomasz Filinowicz. Koncert i spotkanie odbyło się w  Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Nasza młodzież stanęła na wysokości zadania – spotkaliśmy się z miłym przyjęciem a nasze pastorałki nagrodzono gromkimi brawami. Cieszymy się, że mogliśmy uświetnić taką uroczystość i przyczynić się do lepszej integracji środowiska osób z dysfunkcją wzroku.

Oprócz naszego zespołu w koncercie wziął udział Chór Okręgu PZN-Dzierżoniów.

Na widowni było wielu znamienitych gości m.in. Ogólnopolski Duszpasterz osób niewidomych Ksiądz Andrzej Gałka. Płyta naszego zespołu pojechała z nim do Warszawy.

B. W.

Możliwość komentowania Koncert kolędowy zespołu Do czasu została wyłączona

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

 

Wywiadówka śródroczna dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

odbędzie się  25 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 12.00.

 

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje z nauczycielami

poszczególnych przedmiotów oraz specjalistami.

 

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E została wyłączona

Dzień Życzliwości i Wolontariatu 2018

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

20 listopada 2018 r. braliśmy udział w Happeningu z okazji Dnia Życzliwości i Dnia Wolontariatu zorganizowanego w przez Partnerstwo dla Leśnicy w CK „ZAMEK”.

Dyplomy dla wszystkich nominowanych przez Ośrodek dla Niewidomych i Słabowidzących nr 13 we Wrocławiu za życzliwość wręczała pani mgr Jolanta Cieśla – lider Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

 

Ogłosiliśmy, że przyjaznymi dla naszego Ośrodka są Państwo Sylwia i Piotr Krupa. Pragnęliśmy ich uhonorować za doposażanie gabinetów wczesnego wspomagania rozwoju w sprzęt specjalistyczny i pomoce terapeutyczne oraz sponsorowanie ogrodu sensorycznego w DSOSW nr 13 we Wrocławiu. Serdecznie dziękujemy.

 

Uczniowie wskazali, że najbardziej życzliwym nauczycielem jest pani mgr Agnieszka Sokołowska- Kasperiuk pracująca jako polonista w szkole podstawowej. Jest wyrozumiała, tolerancyjna, cierpliwa, ciepła i pomocna. Przytuli, ugłaska, wyjaśni, wytłumaczy, obroni. Zawsze znajdzie czas, wesprze i pocieszy.

 

Wśród uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 122 i Gimnazjum nr 60 zwyciężyła ponownie – wybrana przez nauczycieli i wychowawców – uczennica z kl. III GA – Weronika Szewczyk. Na co dzień jest miłą, uprzejmą, spokojną, serdeczną i pomocną koleżanką. Niekonfliktowa, grzeczna, potrafi pocieszyć, uspokoić. Ma przyjazne usposobienie. Nie jest obojętna na krzywdy i niepokoje swoich kolegów, zwłaszcza słabszych i niewidomych. 

Gratulujemy wszystkim życzliwym!

 

W drugiej części spotkania wolontariusze podzielili się swoimi pomysłami i dokonaniami. Także nasze Szkolne Koło Caritas pod wodzą pani mgr Magdaleny Lipińskiej zaprezentowało się przed zgromadzoną publicznością. Warto pomagać! Jest wiele możliwości.

 

Teresa Żelechowska

Możliwość komentowania Dzień Życzliwości i Wolontariatu 2018 została wyłączona

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

 

Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej odbędzie się

30 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 12.00.

 

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami

i konsultacje z nauczycielami poszczególnych

przedmiotów oraz specjalistami.

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania Półwywiadówka dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej została wyłączona

Projekt Gimnazjalny

Gimnazjum

Klasa druga gimnazjum realizowała w roku szkolnym 2017/2018 Projekt Gimnazjalny.
Uczniowie pracowali w dwóch zespołach.
Celem projektu„ Ruch/sport to zdrowie” prowadzonego pod czujnym okiem Pani Magdaleny Kurek było propagowanie zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania.
Celem projektu „ Każdy dudek ma swój czubek czyli po prostu o ptakach” prowadzonego przez Panią Agnieszkę Widyma było poznanie cech wyglądu i zachowań najbardziej charakterystycznych dla określonych gatunków ptaków, poznanie siedlisk życia oraz zwyczajów lęgowych, bazy żywieniowej, a także poznanie znaczenia ptaków dla człowieka i środowiska przyrodniczego.
Uczniowie pracowali przez cały rok ucząc się rozpoznawać po głosie i wyglądzie wybrane gatunki ptaków z najbliższego otoczenia,
Uczyli się dbać o ptaki poprzez dokarmianie .
Dnia 7.06.2018 klasa zaprezentowała całoroczną pracę podczas prezentacji multimedialnej, odczytu i konkursu. Wszyscy uczniowie podzieleni na dwie grupy przedstawili swoje osiągnięcia.

Możliwość komentowania Projekt Gimnazjalny została wyłączona

Jak nie czytam, jak czytam. Pomagamy bić rekord w jednoczesnym czytaniu.

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

W dniu 8.06.2018 na  3 lekcji na patio uczniowie szkół podstawowej i gimnazjum pomagali w pobijaniu rekordu czytania. Jest to już trzecia edycja akcji w której uczestniczył nasz Ośrodek.  Po raz pierwszy w akcji wspierały nas przedszkolaki. Wspólne czytanie poprzedził tydzień głośnego czytania i codzienne poranne spotkania z książką  dla najmłodszych. Pomimo okresu wycieczkowego w akcji wzięło udział 53 uczniów. Uczniowie ustawili się w napis „Czytam” a potem w plenerze czytali swoje ulubione książki. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do  pobicia rekordu w czytaniu i czekamy na wyniki ogólnopolskiej akcji.

J. Szulc

Możliwość komentowania Jak nie czytam, jak czytam. Pomagamy bić rekord w jednoczesnym czytaniu. została wyłączona

Szansa na sukces

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

12.06.2018 roku w naszym Ośrodku odbyła się tradycyjnie jak co roku w czerwcu XXVII edycja konkursu piosenki szkolnej „Szansa na sukces”. Zgłosiło się 22 uczestników  w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne. Profesjonalne jury w składzie: Artur Mickiewicz, Ewa Domańska, Anna Wereszczyńska i Agnieszka Szubert, wyłoniło laureatów tegorocznego konkursu.

Szkoła Podstawowa

I miejsceMałgorzata Pyrz

II miejsce – Natalia Jarosz

III miejsce – Daria Marczuk

Wyróżnienie: duet: Wiktoria Łukomska i Wiktor Manuszak

 

Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce – Klaudia Frankowska

II miejsce – Tomasz Winkler

III miejsce – Adam Smutek

Wyróżnienie: Weronika Szynal i Filip Krajc  

 

Nagrodę publiczności przyznano Wiktorowi Manuszakowi.

 

 Pogratulowano wszystkim, którzy odważyli się wystąpić, pokonali barierę strachu, tremy i przed szerokim audytorium zaprezentowali wybrane  piosenki. Publiczność odbierała emocje młodych artystów dopingując i nagradzając brawami. Było zabawnie, chwilami lirycznie. Podczas przerwy na obrady swój popis dali nasi absolwenci Wojciech Ławnikowicz – gitara i śpiew oraz Marcin Pękała z osobistą interpretacją utworu zespołu Dżem „Do kołyski.”

Nagłośnieniem całości zajął się pan Leszek Kopeć.  Koncert konkursowy pomogła mi poprowadzić uczennica klasy III technikum Sylwia Herner, która wcieliła się w role łowcy talentów.

Barbara Włosiniak

 

Możliwość komentowania Szansa na sukces została wyłączona

Bal

Gimnazjum

14 czerwca 2018 w naszym Ośrodku odbył się Bal Gimnazjalny. Uczniowie klas III świętowali zbliżające się zakończenie nauki w Gimnazjum. Bal rozpoczął się uroczystym polonezem. Śpiewy i tańce trwały do późnego wieczora.

Możliwość komentowania Bal została wyłączona

Wycieczka do Warszawy klasy IIIga i IIIgb w dniach 7 – 10 maja 2018

Gimnazjum

7 maja 2018 w poniedziałek zapakowaliśmy nasz szkolny autokar i wyruszyliśmy na wycieczkę szkolną w stronę Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się na drugie śniadanie i krótki wypoczynek. Do stolicy dotarliśmy o godzinie 13.30 a pobyt w niej zaczęliśmy od zjedzenia obiadu. Od godziny 15 wraz z naszym przewodnikiem panem Jakubem, który został przywitany przez żeńską część naszej grupy wycieczkowej okrzykami radości zwiedzaliśmy stadion PGE Narodowy. W trakcie zwiedzania usiedliśmy na trybunach przeznaczonych dla vipów, odwiedziliśmy lożę platynową i kryształową, taras widokowy, szatnie zawodników i salę, w której odbywają się konferencje prasowe. Zdobyliśmy wiedzę dotyczącą ilości toalet na stadionie, cen biletów dla vipów, cen wynajęcia loży kryształowej, ilości kamer, które rejestrują dosłownie wszystko, ilości silników potrzebnych do otwarcia dachu, ilości lodu w kostkach przygotowywanego dla zawodników po każdym meczu, ilości wanien i pryszniców w szatniach sportowców oraz wielu innych ciekawych rzeczy związanych z PGE Narodowy.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Uczestniczyliśmy w lekcji  „Wnętrza pałacu i ich symbolika.” Uczniowie niewidomi mogli skorzystać z profesjonalnie przygotowanych grafik wypukłych przedstawiających obrazy lub rzeźby znajdujące się w Muzeum. Poznaliśmy między innymi historię miłości Jana III Sobieskiego i Marysieńki, dowiedzieliśmy się dlaczego w tamtych czasach spano prawie na siedząco, jak długo trwała podróż króla do Wiednia i jakiej pasji król poświęcał czas każdego dnia. Po zwiedzaniu spacerowaliśmy w pięknych ogrodach znajdujących się wokół Pałacu. W jednej z pizzerii Wilanowa zjedliśmy na obiad pyszną pizzę. W drugiej części dnia wraz z naszym przewodnikiem panem Adrianem zwiedzaliśmy Warszawę. Poznaliśmy wiele pięknych miejsc i usłyszeliśmy ciekawe opowieści związane z historią Warszawy i naszego kraju. Odbyliśmy długi spacer od Góry Gnojnej poprzez Starówkę miasta aż do Krakowskiego Przedmieścia. Zatrzymaliśmy się przy Kolumnie Zygmunta, pomniku Małego Powstańca, przed Pałacem Prezydenckim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza gdzie byliśmy świadkami zmiany warty. Niektórzy byli tak zmęczeni po zwiedzaniu, że musieli być odniesieni do autokaru na rękach.

9 maja w środę po śniadaniu odbyliśmy spacer na cmentarz znajdujący się na terenie Ośrodka dla niewidomych w Laskach i zapaliliśmy znicze na grobach znanych pochowanych tam osób. Później udaliśmy się do Parku w Łazienkach, w którym to niektórzy zaliczyli nieoczekiwaną chłodzącą kąpiel, na tarasie Pałacu na wodzie zatańczyliśmy taniec Chilili wzbudzając zainteresowanie turystów, w cieniu drzew nabraliśmy sił jedząc lody oraz udaliśmy się pod znany pomnik Fryderyka Chopina. Po obiedzie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, w którym zwiedziliśmy wystawy takie jak „Powietrze –więcej niż nic”, „Re; Generacja”,  przeprowadzaliśmy doświadczenia w Strefie Eksperymentowania oraz stanęliśmy oko w oko z prądem w Teatrze Wysokich Napięć. Wieczorem odbył się konkurs wiedzy o wycieczce, w którym I miejsce zajął Kacper Borczuch, II Iza Dawidowicz a III Weronika Szynal.

W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy otwarte w styczniu tego roku Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Zwiedziliśmy ścieżkę energetyczną, na której pan przewodnik zapoznał nas z mechanizmem działania dawnej elektrowni, ścieżkę historii cywilizacji i nauki oraz „Mikroświat – Makroświat.” Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy w sferycznym kinie 3D piękny film pt. „Astronauta.” Po obiedzie udaliśmy się na spacer ulicą Piotrkowską. Od pani Joli Szulc dostaliśmy zadanie znalezienia na tej ulicy rzeźb znanych osób. Udało nam się dotrzeć do siedzącego na ławce Julina Tuwima, Misia Uszatka i siedzącego na kufrze Władysława Reymonta. Wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Ośrodka.

Możliwość komentowania Wycieczka do Warszawy klasy IIIga i IIIgb w dniach 7 – 10 maja 2018 została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]