Przeglądasz archiwa kategorii Liceum Ogólnokształcące.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

       28 lutego w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy  Wyklętych w Ośrodku dla Niewidomych i Słabowidzących odbyła się uroczystość w hołdzie Niezłomnym.

            Młodzież w odświętnych i patriotycznych strojach z wielką uwagą wysłuchała wykładu pana Dominika Rozpędowskiego – Członka Zarządu Stowarzyszenia ODRA – NIEMEN, który opowiedział  o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W tym roku bowiem obchodzimy 70 rocznicę jego śmierci.

            Uroczystość uświetniły utwory muzyczne takie jak „Powstaniec warszawski”, „Ballada o rotmistrzu Pileckim”, „Niebieskooka” i „Biały krzyż” wykonane przez Klaudię Frankowską z klasy I LO, Jarka Klepsza z klasy IV T oraz gości: Michała Dancewicza – ucznia klasy V SP nr 3, Krzysztofa Dancewicza i Mateusza Szulika.

Honory gospodarza pełniła Iza Dawidowicz – uczennica klasy III ga wraz z kolegami.

            Na koniec uroczystości cała społeczność uczniowska dla uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych wzniosła okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”. Był to bardzo wzruszający moment pokazujący jak wielkimi wartościami dla naszej młodzieży są: Ojczyzna, wolność i patriotyzm.

            Odświętny charakter tego dnia podkreślały piękne prace plastyczne wykonane przez młodszych uczniów pod kierunkiem pani Doroty Koneckiej oraz wystawa przygotowana przez panią bibliotekarkę Agatę Gołąbek.

 

Organizatorka: Anna Dancewicza

Możliwość komentowania Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych została wyłączona

Wywiadówka śródroczna

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

 

Wywiadówka śródroczna dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum oraz szkoły podstawowej  odbędzie się

12 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 12.00.

Planowane jest spotkanie w klasach z wychowawcami i konsultacje

z nauczycielami poszczególnych przedmiotów oraz specjalistami. 

W tym dniu lekcje będą skrócone.

Możliwość komentowania Wywiadówka śródroczna została wyłączona

KONKURS MATEMATYCZNY 2017/2018 W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ NASZEGO OŚRODKA

Liceum Ogólnokształcące, Technikum Masażu

W połowie listopada odbył się konkurs matematyczny dla uczniów pierwszych klas liceum i technikum. Siedmiu uczestników zmagało się przez dwie godziny zegarowe z dwudziestoma zadaniami zamkniętymi oraz czterema otwartymi. Wyróżniono trzy osoby. Finalistami konkursu zostali następujący uczniowie :

 Milena Malkowska i Damian Ziółkowski z klasy I LO, mieli po tyle samo punktów ( zajęli I miejsce) oraz Hubert Bożek z klasy I T (zajął II miejsce).

Na specjalnie zwołanym apelu uczniom tym wręczono dyplomy i nagrody. Pozostali uczestnicy również otrzymali nagrody pocieszenia.

 

 Organizator konkursu:

 Agnieszka Tasińska

 

 

Możliwość komentowania KONKURS MATEMATYCZNY 2017/2018 W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ NASZEGO OŚRODKA została wyłączona

Panna Nikt

Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

19 września 2017r. uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej DSOSW nr 13 wraz z nauczycielami udali się do Wrocławskiego Teatru Współczesnego na spektakl Pawła Passiniego zatytułowany „Panna Nikt”.  Sztuka jest adaptacją kultowej powieści Tomka Tryzny pod tym samym tytułem.

Można powiedzieć, że wraz z osobami z dysfunkcją słuchu, byliśmy honorowymi jej gośćmi, bowiem została dostosowana do naszego odbioru rzeczywistości. Tekst posiadał audiodeskrypcję i był tłumaczony na język migowy.

Przed spektaklem, dzięki uprzejmości p. Anny Dąbrowskiej, koordynatorki projektów artystycznych w Teatrze Współczesnym, poznaliśmy tajniki przygotowanej  scenografii. 

Myślą przewodnią sztuki było poszukanie odpowiedzi na pytanie: Kto odpowiada za śmierć Marysi, uczennicy jednej z wałbrzyskich szkół? Przedstawienie nie pozostawia złudzeń. Żadne z przedstawionych środowisk: ani dom, ani szkoła czy znajomi, nie stanęły na wysokości zadania, by ratować życie nastolatki. Pozostawiona sobie wybrała samobójstwo.

Niech sztuka ta będzie dla nas przestrogą i nauką, iż trudności są sposobnością, by znaleźć wg jednego z przysłów, prawdziwych przyjaciół, pełnych wiary w to, że każdy problem można przezwyciężyć.  

 

Urszula Dudczak

Możliwość komentowania Panna Nikt została wyłączona

Światowy Dzień bez Papierosa w szkole ponadgimnazjalnej

Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W dniu 31 maja 2017 r. – młodzież szkoły ponadgimnazjalnej wraz z pracownikami pedagogicznymi zorganizowała happening pod hasłem:Światowy Dzień bez Papierosa. W akcji, która objęła cały Ośrodek uczestniczyli uczniowie i słuchacze szkół masażu oraz uczniowie ZSZ- kucharz.
Młodzież odpowiednio ucharakteryzowana roznosiła ulotki oraz przeprowadziła lekcję promocji zdrowego stylu życia wśród najmłodszych uczniów naszego Ośrodka. Ponadto zorganizowana została wystawa plakatów i informacji na temat szkodliwości palenia papierosów. Uzupełnieniem wystawy była prezentacja wyników badań ankietowych, które przeprowadzili uczniowie klasy II Technikum i słuchacze Studium Policealnego na temat „Palenie tytoniu wśród pracowników i uczniów naszego Ośrodka w świetle danych ogólnopolskich”. Happening zakończył się hasłem: ”Zamiast papierosa wybierz zdrową żywność”, które wprowadzili w życie uczniowie ZSZ- Kucharz- częstując uczestników zdrowymi smakołykami.

Opracowała: Anna Rubin

Możliwość komentowania Światowy Dzień bez Papierosa w szkole ponadgimnazjalnej została wyłączona

Słuchowisko

Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Policealna, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W sierpniu 2016r. nawiązałam współpracę z Centrum Technik Audiowizualnych (dawniej Wytwórnia Filmowa) we Wrocławiu, której owocem było nagranie trzech słuchowisk: ,,Kluskowa Brama’’., ,,O powstaniu Ślęży’’.i ,,Dzwon Grzesznika’’. W nagraniach wzięli udział uczniowie i absolwenci naszego Ośrodka: Maja Ciupińska, Artur Fleszar, Sylwia Herner, Michał Iwański, Dominika Jabłońska, Jerzy Kopka, Łukasz Opacki, Nicola Perec, Adam Smutek, Pan Szymon Straburzyński, Aleksandra Sikora, Damian Stawski, Paulina Suszko, Dominik Turek, Patryk Rachwalski , Tomasz Winkler ( szkoła ponadgimnazjalna), Mateusz Bronowicki, Jakub Czarnecki, Ewelina Sikora ( gimnazjum i szkoła podstawowa) oraz absolwenci DSOSW- Dominika Jóźwiak, Wojciech Ławnikowicz. Scenariusze zostały napisane przeze mnie na podstawie wrocławskich legend. Przygotowaniem piosenek zajął się p. Krzysztof Rodak. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy słynnych aktorów, którzy stworzyli kreacje bohaterów w pięciu słuchowiskach: p. Adama Ferency, p. Renatę Dancewicz, p. Małgorzatę Kożuchowską, p. Bogusława Lindę, p. Mariana Opanię, p. Magdalenę Zawadzką. W związku z nagraniem legend byliśmy zaproszeni do Radia Wrocław. 05.01. 2017 r. został wyemitowany reportaż p. Doroty Czubaj, w którym promowaliśmy Ośrodek i mówiliśmy o pracy i wrażeniach przy nagrywaniu legend oraz o uzdolnieniach uczniów uczęszczających do DOSWDN nr 13 we Wrocławiu. Nagrania poprzedzały próby, w czasie których wspólnie z p. Krzysztofem Rodakiem przygotowywaliśmy uczniów do ról. Obecnie, jak mi wiadomo, realizator dźwięku – p. Szymon Straburzyński pracuje nad udźwiękowieniem naszych teatrów radiowych. Przeznaczenie słuchowisk będzie zależało od uzyskanego, przez cały pracujący zespół, efektu artystycznego. W przyszłym roku szkolnym planujemy nagranie trzech kolejnych teatrów radiowych na podstawie wrocławskich legend, w których słuchowiska będą tworzyć uczniowie z naszych szkół. Jak do tej pory była to pełna nowych doświadczeń i wrażeń przygoda, a przemiłą pamiątką dla uczestników nagrania będzie w przyszłości usłyszeć swój głos w profesjonalnie wykonanym słuchowisku.

Agnieszka Szubert

Możliwość komentowania Słuchowisko została wyłączona

Szkolny Konkurs Recytatorski ,,W świecie bajek Ignacego Krasickiego’’

Liceum Ogólnokształcące, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Dnia 07.06.2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski ,,W świecie bajek Ignacego Krasickiego’’. zorganizowany wspólnie przez nauczycielkę biblioteki p. Agatę Gołąbek i polonistkę p. Agnieszkę Szubert. W jury zasiadły panie: Agata Gołąbek, Anna Grochmalicka i Anna Rubin. Prowadzącą konkurs była p. Agnieszka Szubert. Uczniowie deklamowali wybrane przez siebie bajki Ignacego Krasickiego według wylosowanej wcześniej kolejności. W trakcie obrad jury, prowadząca utrwalała wiadomości polonistyczne związane z Ignacym Krasickim zwanym księciem poetów polskich oraz z epoką oświecenia. Jury uhonorowało następujące osoby:

I miejsce –Michał Iwański , kl. ILA za patriotyczną bajkę ,,Ptaszki w klatce’’.

II miejsce – ex aequo Patrycja Jakubczyk i Natalia Mianowana, kl. IIL

III miejsce – Natalia Para – ZSZ- kierunek rękodzielnik

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, ale przede wszystkim nauczyli się pięknych tekstów literackich, w których mądrość i rozwaga odgrywają kluczowe znaczenie.

Możliwość komentowania Szkolny Konkurs Recytatorski ,,W świecie bajek Ignacego Krasickiego’’ została wyłączona

„Aktywny Samorząd”

Gimnazjum, Internat Dzieci, Internat Młodzieży, Liceum Ogólnokształcące, Ośrodek, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W dniu zakończenia roku szkolnego, tj. 23 czerwca od godziny 9.00 przy stołówce będzie stanowisko firmy Altix, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje odnośnie ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Program ten umożliwia uzyskanie dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania dla niewidomych i słabowidzących.

Marcin Jarosz

Możliwość komentowania „Aktywny Samorząd” została wyłączona

Zakończenie roku szkolnego

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Zakończenie roku szkolnego

2016/17

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

godz.  900 

 SZKOŁA PODSTAWOWA  nr 122

GIMNAZJUM nr 60

 

  23 czerwiec 2017r.              godz. 1000

aula szkolna

 

Możliwość komentowania Zakończenie roku szkolnego została wyłączona

Szkolny konkurs Szansa na sukces 2017

Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Policealna, Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy, Technikum Masażu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W dniu 1.06. 2017 roku od godz. 11.30 w auli naszego Ośrodka odbyła się 24  edycja Festiwalu Piosenki pod hasłem Szansa na sukces. Tym razem do konkursu wokalnego zgłosiło się 21 wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum oraz Szkoły Ponadgimnazjalne.

Wszyscy wykonawcy pomimo tremy stanęli na wysokości zadania. Niektóre prezentacje cieszyły się szczególnie dużym aplauzem i współudziałem widowni, która śpiewała, klaskała i dopingowała swoich faworytów. Przebieg festiwalu uświetnił występ Witolda Kaniuczaka, który zaprezentował się w repertuarze fortepianowym.

Podczas obrad Jury swój mini recital zaprezentował nasz uczeń  klasy III Gimnazjum -Kuba Czarnecki. Były to jego autorskie opracowania piosenek w stylu rap. Piosenki wywarły duże wrażenie na słuchających i pomimo  dwugodzinnej dawki muzyki słuchano go z dużym zainteresowaniem.

Po burzliwych obradach, Jury w składzie- pani: Teresa Majeran, Żaneta Suboczewska, Agnieszka Szubert, Krzysztof Rodak a także absolwentka naszego Ośrodka Anna Wereszczyńska oraz muzyk i wokalistka Ewa Domańska- ogłosiło swój werdykt, pogratulowało występów wszystkim uczestnikom a następnie wręczyło dyplomy i nagrody.

 

 Kategoria Szkoła Podstawowa:

I miejsce- Natalia Jarosz

II miejsce- Wiktoria Łukomska

III miejsce- Wiktor Manuszak

Wyróżnienie:  duet Kinga Witkowska i Martyna Franiak

 

Kategoria Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne.

I miejsce- Weronika Szynal

II miejsce- Filip Krajc

III miejsce- Dominika Jabłońska

Wyróżnienia: Adam Smutek, Mateusz Bronowicki, Dariusz Starmach

Nagrodę publiczności otrzymał Wiktor Manuszak.

Wszystkie nagrody dla laureatów Festiwalu ufundowało Stowarzyszenie Widnokrąg.

Na uwagę zasługuje fakt, że obsługą techniczną- nagłośnieniem i oświetleniem sceny zajmował się nasz absolwent Rafał Kondraciuk. Współprowadzącą wraz ze mną  była uczennica Technikum Masażu Sylwia Herner, która wcieliła się w rasową prezenterkę Festiwalu Eurowizja. Uczniowie klasy V pomagali niewidomym kolegom wejść na scenę i ustawić się przy mikrofonie. Wszyscy współpracowali ze sobą a impreza nabierała rozpędu. Dostarczyła wielu wzruszeń, przeżyć artystycznych i przebiegła w sposób sprawny za co wszystkim bardzo dziękuję.

Barbara Włosiniak

Możliwość komentowania Szkolny konkurs Szansa na sukces 2017 została wyłączona
« Starsze wpisy


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]