
W dniach 20 – 21 lutego 2018 odbyła się wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Tacy sami – edukacja włączająca.” Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy IIIga i IIIgb z Gimnazjum, IV z Technikum Masażu, I i III z Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz z I klasy Liceum Ogólnokształcącego. Opiekunami wyjazdu była pani Małgorzata Nowak oraz Pan Andrzej Karpiński a kierownikiem pani Katarzyna Chorodeńska.
Celem wyjazdu był udział młodzieży w interaktywnych zajęciach edukacyjnych w nowoczesnych placówkach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, wykładów i lekcji muzealnych. Zajęcia te miały na celu poszerzenie wiedzy z przedmiotów ścisłych i humanistycznych i prowadzone były w oparciu o materiały dydaktyczne wykraczające poza standardowo wykorzystywane w trakcie edukacji szkolnej. Celem realizacji takich zajęć był również rozwój procesów poznawczych i umiejętności korzystania z wiedzy za pomocą nowoczesnych multimediów, materiałów źródłowych oraz przyrządów.
We wtorek 20 lutego o godzinie 8.30 wyruszyliśmy spod naszego Ośrodka w kierunku Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 13. Udaliśmy się na spacer pod Pałac Kultury i Nauki. Kierownik wycieczki zapoznał uczestników z historią powstania budowli uznawanej kiedyś za „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” i przedstawił informacje dotyczące tego, co się obecnie w nim znajduje i jaką pełni funkcję. Od godziny 15 do 17 uczestnicy wyjazdu podzieleni na 4 grupy odbyli podróż w niewidzialny świat i zwiedzili Niewidzialną Wystawę.
W drugim dniu wyjazdu 21 lutego po zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy do Warszawy. Udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza. Kierownik wycieczki zapoznał młodzież z ideą powstawania takich miejsc po I wojnie światowej na świecie i w Polsce. Opowiedział historię powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz wzruszającą opowieść o sprowadzeniu zwłok czternastoletniego ochotnika z Cmentarza Orląt z Lwowa. Młodzież została zapoznana z rolą jaką obecnie pełni Grób Nieznanego Żołnierza.
O godzinie 12.40 pierwsza grupa a o godzinie 13.00 druga rozpoczęła zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego zapoznając się z historią tego ważnego dla Polaków wydarzenia. Około godziny 16 wyruszyliśmy w podróż powrotną do Wrocławia. Na miejscu byliśmy o godzinie 20.30.
Cele wyjazdu zostały zrealizowane a wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
