Wycieczka do Warszawy klasy IIIga i IIIgb w dniach 7 – 10 maja 2018

Gimnazjum

7 maja 2018 w poniedziałek zapakowaliśmy nasz szkolny autokar i wyruszyliśmy na wycieczkę szkolną w stronę Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się na drugie śniadanie i krótki wypoczynek. Do stolicy dotarliśmy o godzinie 13.30 a pobyt w niej zaczęliśmy od zjedzenia obiadu. Od godziny 15 wraz z naszym przewodnikiem panem Jakubem, który został przywitany przez żeńską część naszej grupy wycieczkowej okrzykami radości zwiedzaliśmy stadion PGE Narodowy. W trakcie zwiedzania usiedliśmy na trybunach przeznaczonych dla vipów, odwiedziliśmy lożę platynową i kryształową, taras widokowy, szatnie zawodników i salę, w której odbywają się konferencje prasowe. Zdobyliśmy wiedzę dotyczącą ilości toalet na stadionie, cen biletów dla vipów, cen wynajęcia loży kryształowej, ilości kamer, które rejestrują dosłownie wszystko, ilości silników potrzebnych do otwarcia dachu, ilości lodu w kostkach przygotowywanego dla zawodników po każdym meczu, ilości wanien i pryszniców w szatniach sportowców oraz wielu innych ciekawych rzeczy związanych z PGE Narodowy.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Uczestniczyliśmy w lekcji  „Wnętrza pałacu i ich symbolika.” Uczniowie niewidomi mogli skorzystać z profesjonalnie przygotowanych grafik wypukłych przedstawiających obrazy lub rzeźby znajdujące się w Muzeum. Poznaliśmy między innymi historię miłości Jana III Sobieskiego i Marysieńki, dowiedzieliśmy się dlaczego w tamtych czasach spano prawie na siedząco, jak długo trwała podróż króla do Wiednia i jakiej pasji król poświęcał czas każdego dnia. Po zwiedzaniu spacerowaliśmy w pięknych ogrodach znajdujących się wokół Pałacu. W jednej z pizzerii Wilanowa zjedliśmy na obiad pyszną pizzę. W drugiej części dnia wraz z naszym przewodnikiem panem Adrianem zwiedzaliśmy Warszawę. Poznaliśmy wiele pięknych miejsc i usłyszeliśmy ciekawe opowieści związane z historią Warszawy i naszego kraju. Odbyliśmy długi spacer od Góry Gnojnej poprzez Starówkę miasta aż do Krakowskiego Przedmieścia. Zatrzymaliśmy się przy Kolumnie Zygmunta, pomniku Małego Powstańca, przed Pałacem Prezydenckim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza gdzie byliśmy świadkami zmiany warty. Niektórzy byli tak zmęczeni po zwiedzaniu, że musieli być odniesieni do autokaru na rękach.

9 maja w środę po śniadaniu odbyliśmy spacer na cmentarz znajdujący się na terenie Ośrodka dla niewidomych w Laskach i zapaliliśmy znicze na grobach znanych pochowanych tam osób. Później udaliśmy się do Parku w Łazienkach, w którym to niektórzy zaliczyli nieoczekiwaną chłodzącą kąpiel, na tarasie Pałacu na wodzie zatańczyliśmy taniec Chilili wzbudzając zainteresowanie turystów, w cieniu drzew nabraliśmy sił jedząc lody oraz udaliśmy się pod znany pomnik Fryderyka Chopina. Po obiedzie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, w którym zwiedziliśmy wystawy takie jak „Powietrze –więcej niż nic”, „Re; Generacja”,  przeprowadzaliśmy doświadczenia w Strefie Eksperymentowania oraz stanęliśmy oko w oko z prądem w Teatrze Wysokich Napięć. Wieczorem odbył się konkurs wiedzy o wycieczce, w którym I miejsce zajął Kacper Borczuch, II Iza Dawidowicz a III Weronika Szynal.

W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy otwarte w styczniu tego roku Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Zwiedziliśmy ścieżkę energetyczną, na której pan przewodnik zapoznał nas z mechanizmem działania dawnej elektrowni, ścieżkę historii cywilizacji i nauki oraz „Mikroświat – Makroświat.” Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy w sferycznym kinie 3D piękny film pt. „Astronauta.” Po obiedzie udaliśmy się na spacer ulicą Piotrkowską. Od pani Joli Szulc dostaliśmy zadanie znalezienia na tej ulicy rzeźb znanych osób. Udało nam się dotrzeć do siedzącego na ławce Julina Tuwima, Misia Uszatka i siedzącego na kufrze Władysława Reymonta. Wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Ośrodka.

Możliwość komentowania Wycieczka do Warszawy klasy IIIga i IIIgb w dniach 7 – 10 maja 2018 została wyłączona


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]