Śląskie światowe dziedzictwo

Szkoła Podstawowa

Że Śląsk to perła w koronie tego, kto go posiada, wiedziano od wieków. Ziemia rodziła tu czarne złoto, galenę, rudy srebra, galman a miejscowa ludność słynęła z pracowitości. Była tedy śląska kraina łakomym kąskiem dla Polaków, Czechów i wreszcie Prusaków. To właśnie za czasów panowania Wielkiego Fryderyka i pod gospodarską ręką hr. Friedricha von Reden Śląsk przeżywał okres największej prosperity. Wiedza i talent von Redena wraz z bogactwami naturalnymi  i pracowitością tutejszej ludności przyniosły intensywny rozwój gospodarczy takich miast jak Chorzów, Bytom czy Tarnowskie Góry („gory” staropolska kopalnia). Powstawały huty, rozwijały się kopalnie, ściągano najnowsze nowinki techniczne, w tym pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową. Tarnowskie Góry w XVIII i XIX wieku bogaciły się i piękniały (miejscowy rynek do dziś stanowi dumę mieszkańców), a wszystko za sprawą rud galeny a przy niej srebra. Jednak natura ciągle upominała się o swoje – w kopalniach trzeba było się zmagać z wciąż napływającą wodą. Specjalnymi chodnikami kierowano ją na zewnątrz, poza miasto, a gdy złoża rud się wyczerpały, wykorzystano jako atrakcję turystyczną.

Wielowiekowy wysiłek miejscowych górników doceniła komisja UNESCO wpisując zabytkowe obiekty przemysłowe na listę światowego dziedzictwa. W ten sposób tarnogórskie sztolnie znalazły się w doborowym towarzystwie 14 polskich zabytków docenionych przez UNESCO.

Jak są atrakcyjne sztolnie i kopalnia w Tarnowskich Górach podziwialiśmy na początku października w doborowej ekipie klas ósmych. Nasi dzielni kierowcy na swych wspaniałych maszynach zawieźli nas najpierw do Zabytkowej Kopalni Srebra. Usłyszeliśmy tu legendę o znalezieniu rud ołowiu przez miejscowego chłopa Rybkę, prześledziliśmy na filmie i multimedialnej wystawie proces wydobycia i wytopu ołowiu a na koniec płynęliśmy zalanym chodnikiem.  Podziemny spływ przypadł uczestnikom wycieczki do gustu, więc powtórzyliśmy wyczyn tym razem na dłuższej (600-metrowej, najdłuższej w Polsce) trasie w sztolni Czarnego Pstrąga (woda jest tu tak czysta, że ta wybredna ryba ponoć się tu onegdaj zapuszczała). Było ciemno i trochę straszno a obawa przed kąpielą w zimnej wodzie skutecznie podziałała na największych grupowych twardzieli.

Tarnowskie Góry przyjęły nas po śląsku, czyli gościnnie i z atencją a i jadło zaserwowano przednie.

Warto tu zajrzeć i odkryć kolejny piękny zakątek naszej stulatki…

Oprac.RB

Możliwość komentowania Śląskie światowe dziedzictwo została wyłączona


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]