Kodowanie z Osmo Coding

Po raz pierwszy w bieżącym roku szkolnym uczestniczyliśmy w Europe Code Week, który to jest inicjatywą międzynarodową, mającą na celu promowanie kodowania.

Intensywny rozwój technologiczny powoduje zwiększone zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy, co stanowi jeden z istotnych motorów napędowych dla rozwoju języków programowania i ich zastosowania. Niebagatelnym zyskiem z nauki kodowania jest korzystny wpływ na intelektualny rozwój młodego człowieka, który odzwierciedla się w pozostałych aspektach naszej codziennej aktywności w szkole, pracy etc.

Nauka kodowania kojarzy się z reguły z nudnym pisaniem kodu i dlatego postanowiłem zorganizować zajęcia, które już w samej swojej formie będą atrakcyjne i ciekawe dla uczniów. W sukurs poszły mi najnowsze rozwiązania technologiczne w postaci iPada, Apple TV oraz Osmo Coding.

Osmo Coding jest grą (sic!) edukacyjną przeznaczoną do nauki programowania, a w zasadzie do wejścia w świat programowania i podstawowych pojęć zarezerwowanych dla tej dziedziny. Dodatkowo postanowiłem przesłać obraz z ekranu iPada na tablicę interaktywną za pośrednictwem Apple TV, aby  uczniowie mogli w komfortowy sposób widzieć obraz w powiększonym rozmiarze. Aspekt rewalidacyjny wszelkich zajęć jest najważniejszym wymiarem, bez którego całe pozostałe działanie mogłoby nie mieć sensu lub jego pozytywny wpływ byłby bardzo ograniczony.

W Osamo Coding uczniowie uczą się analizowania zastanej sytuacji, szukania i planowania rozwiązań, oraz wdrażania ich w życie. Dodatkowo uczniowie zapoznali się z nomenklaturę stricte informatyczną, bo korzystaliśmy z takich pojęć jak: polecenie, instrukcja, pętla etc.

Zaskoczeniem dla mnie było ogromne zainteresowanie uczniów i nieodparta chęć uczestnictwa w zajęciach. Po każdej lekcji padało pytanie, czy jeszcze kiedyś przyniosę Osmo. Najważniejszy wniosek jaki płynie z przeprowadzonych zajęć, to to, że każdorazowe wprowadzenie nietypowych, innowacyjnych rozwiązań przekłada się na zwiększone zainteresowanie ze strony uczniów, a przez to na poprawę efektywności realizowanej formy edukacyjnej.

Galeria zdjęć: Programowanie z Osmo Coding

Marcin Jarosz