W mieście granitowego strzelca

Szkoła Podstawowa

Gdzie ów strzelec i granit wie chyba każdy Dolnoślązak. Wystarczy wsiąść do pociągu, minąć rogatki Wrocławia aby po niedługim czasie znaleźć się w małym, ale gościnnym i urokliwym Strzelinie. Przekonała się o tym klasa VIIIb podczas wrześniowej wycieczki tropem dolnośląskich atrakcji turystycznych i krajoznawczych. Pretekstem wyjazdu były też podwójne klasowe urodziny, które obeszliśmy przy torcie i łakociach.
Pilnujący miasta łucznik wespół ze św. Michałem Archaniołem nie uchronili miasta przed najazdami husytów, przemarszami wojsk pruskich i napoleońskich, pożarami a wreszcie bezmyślną dewastacją przez czerwonoarmistów w 1945 r. (zniszczeniu uległo wówczas 90% starówki). Dziś można podziwiać przedwojenny Strzelin na starej fotografii. Współczesnym strzelinianom marzy się więc odbudowa i zniszczonego ratusza (wieża już stoi!) i północnej pierzei rynku i remont renesansowego Domu Książat Brzeskich. Potencjał to zasoby granitu, użyte do budowy min. Pałacu Kultury i Reichstagu. Warto wdrapać się na wieżę, skąd roztacza się widok na niedalekie Wzgórza Strzelińskie z Gromnikiem, szmaragdowe wyrobiska kamieniołomów i park miejski. My zajrzeliśmy jeszcze do dumy miasta, zabytku klasy I – romańskiej rotundy św.Gotarda, patrona murarzy, zbudowanej, jakżeby inaczej, z miejscowego granitu.
Strzelin, prócz uczty dla ducha oferuje strudzonym turystom także coś dla ciała – 40 rodzajów pizzy zaimponowało nawet największym klasowym pożeraczom tej potrawy. Kto po zwiedzaniu ma jeszcze siły, może powtórzyć wyczyny Modricia na miejscowym orliku.
Dzięki wycieczce kolejny raz przekonaliśmy się że Dolny Ślask wart jest zobaczenia i że czasem dobrze jest uważnie spojrzeć pod nogi…

Oprac.RB

Możliwość komentowania W mieście granitowego strzelca została wyłączona


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]