Wolności Wiatr od morza

Szkoła Podstawowa

Któż z nas stojąc nad szarym brzegiem Bałtyku i obserwując jednostajny ruch fal nie poczuł choć raz jakiejś nieokreślonej a dojmującej tęsknoty za …  wolnością? bezkresem?

Jaki genius loci sprawił, że tutaj bronili się pocztowcy i westerplatczycy a potem narodziła Solidarność? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania udaliśmy się  do Gdańska, niegdyś ozdoby Jagiellońskiej Rzeczypospolitej, hanzeatyckiego portu, miasta królewskiego o wyjątkowym statusie.

Nadmorska  wyprawa miała trwać 5 dni, podczas których chcieliśmy poznać miejsca związane z II wojną światową, bogatą przeszłość miasta, jego zabytki. Ponieważ jednak nie samą historią żyje człowiek, zaplanowaliśmy także zajęcia edukacyjne w Hewelianum i wizytę na Półwyspie Helskim.

Najwygodniej udać się na wybrzeże pociągiem, toteż 13 maja przygotowana i zdeterminowana gromadka uczniów klas ósmych z opiekunami pomknęła kędy „morza szum”. Po przyjeździe udaliśmy się na rekonesans po  gdańskiej starówce. Sporym wyzwaniem okazało się wdrapanie (350 schodów) na wieżę bazyliki mariackiej – największego kościoła w Polsce. Trud wspinaczki wynagrodziła wspaniała panorama miasta.

W bazylice oddaliśmy hołd zamordowanemu w styczniu długoletniemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.  Potem obejrzeliśmy niezwykłe gdańskie zabytki – symbole mieszczańskiej dumy i prosperity miasta: Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Dom Angielski, Złotą Bramę, Żurawia. Odbyliśmy także spacer pod kolebkę Solidarności – Stocznię Gdańską i pomnik poległych w Grudniu 1970 r. stoczniowców. Nocleg wypadł w Gdańskiej Szkole Szermierki, gdzie można było usprawniać ciało na siłowni i boisku, jeśli tylko po całodziennym trudzie zostawały siły.

Kolejny dzień związany był z wydarzeniami II wojny światowej i obroną wybrzeża. Niezwykła ekspozycja w Muzeum II Wojny Światowej obrazuje mechanizmy i okrucieństwo wojny a bogate i świetnie wyeksponowane zbiory  zapadają w pamięć. Utrwaleniu wiadomości o wojnie, której 80 rocznicę wybuchu będziemy obchodzić w tym roku, sprzyjało poznanie historii obrony Poczty Polskiej i pobyt na Westerplatte. W skupieniu zapaliliśmy znicz na grobie majora H.Sucharskiego i poległych 14 westerplatczyków. Ruiny koszar, ocalała wartownia nr 1 i pomnik Obrońców Wybrzeża przemawiają do wyobraźni.

W środę pojechaliśmy do Hewelianum, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych grupom krwi oraz stanom skupienia. Wielką atrakcją były eksperymenty z suchym lodem i ciekawe stanowiska obrazujące zjawiska fizyczne.

Z Hewelianum zrobiliśmy skok w czasoprzestrzeni i znaleźliśmy się w Gdyni na niszczycielu ORP „Błyskawica”, który walczył podczas II wojny światowej i szczęśliwie wrócił do kraju po jej zakończeniu. Gdyńskie Akwarium zaś pozwoliło nam poznać m.in. ekosystem Bałtyku, rafę koralową i faunę Amazonki.

Na zakończenie pobytu odbyliśmy wycieczkę na Mierzeję Helską. Można tam zobaczyć bałtycką fokę szarą i zwiedzić Rejon Umocnień Hel, gdzie polscy żołnierze bronili się aż do 2 października 1939 r.

Podczas wycieczki uczestnicy samodzielnie przygotowywali posiłki i sprzątali. Doskonalili orientację w terenie i  wyszukiwali dogodne połączenia komunikacyjne.

Czy poznaliśmy fenomen Gdańska? Z pewnością jesteśmy bliżej odpowiedzi, bo tajemnica tkwi w ludziach. Dowódca obrony Helu Włodzimierz Steyer po kapitulacji w 1939 r. powiedział do marynarzy i żołnierzy:  „Bądźcie przygotowani na długą niewolę. Pamiętajcie jednak, że Polska to wielka rzecz! Nadejdzie czas, że jeszcze tu wrócicie!“ Niewola trwała do 1989 r. a iskra zapaliła się w Gdańsku.

Oprac.RB, Zdjęcia MR

uczniowie w Hewelianum na zajęciach doświadczalnych na temat zmian stanu skupienia

uczniowie w Hewelianum, zajęcia doświadczalne ze zmianą stanu skupienia w próżni

Możliwość komentowania Wolności Wiatr od morza została wyłączona


  • O stronie

    Logo OśrodkaWitamy na stronie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Działamy od 1947 roku!

    English version About us [pdf]

    deutsch Über uns [pdf]