Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

Trzecia fala pandemii koronawirusa opadła, dzienna liczba zachorowań zmniejszyła się do kilku tysięcy. Wprowadzone obostrzenia oraz masowe szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu  Szczepień przeciw COVID-19 „#Szczepimy się” przyniosły pożądane efekty. Przy tak intensywnym tempie szczepień za kilka tygodni powinniśmy osiągnąć
w naszym kraju odporność populacyjną.

>>>List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty<<<

W środę 24 marca uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy pomocy nauczycieli zorganizowali Wielkanocne śniadanie. Przy pomocy nauczycieli przygotowali dekoracje świąteczne: kolorowe jajka wykonane różnymi technikami, wielkanocne baranki z masy solnej i gliny, gliniane kury, papierowe kwiaty. Na zajęciach w kuchni poszczególne klasy przygotowały potrawy świąteczne. Był żurek z kiełbasą, chlebek z chrzanem, jajka faszerowane pieczarkami, szynką lub koperkiem. Ze słodkości uczniowie upiekli babkę piaskową i wspaniałego mazurka. Uczniowie sami przygotowali wielkanocny stół i pamiętali o odświętnym ubraniu. Degustując wszystkie potrawy życzyliśmy sobie zdrowia i tego, aby pandemia jak najszybciej się skończyła i wszyscy uczniowie mogli wrócić do szkoły.

Galeria zdjęć >>>Wielkanoc w szkole przysposabiającej do pracy<<<

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2021 został ogłoszony rokiem Konstytucji 3 Maja. 230 lat temu, 3 maja 1791 roku w Warszawie, Sejm Wielki uchwalił akt prawny o fundamentalnym dla państwa znaczeniu - Konstytucję 3 Maja.

Targana sporami wewnętrznymi, sparaliżowana przez liberum veto i samowolę magnatów, pozbawiona armii, Rzeczpospolita powoli stawała się marionetką w rękach zaborczych sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii. Jedynym ratunkiem dla istnienia i umocnienia państwa były radykalne reformy ustrojowe. Rozumiała to grupa patriotów skupionych w stronnictwie patriotycznym, konieczność tę widział także król Stanisław August Poniatowski. Wynikiem ich dążeń było dzieło 3 maja, którym w pełni zasłużyli ”…na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń”.

Tegoroczne świętowanie, z konieczności, przeniosło się do chmury. Pod wspólnym hasłem działań projektowych „3 MAJ się KONSTYTUCJI” klasy 4-8 szkoły podstawowej otrzymały propozycje zadań, które miały przybliżyć czasy i bohaterów tamtych wydarzeń. Klasa 4, 5 i 6 zaprosiła nas na obiady czwartkowe u króla Stasia prezentując mądre bajki biskupa Ignacego Krasickiego np. "Kruk i lis" w wykonaniu Wiktorii albo mini teatrzyk  "Wilczki" według pomysłu Nikoli. Klasa 7 wykonała, za pomocą narzędzi TIK, okolicznościową gazetkę o Konstytucji 3 Maja pod tytułem „Kuryer Seymowy” . Znalazł się w niej  wywiad z marszałkiem Sejmu Wielkiego Stanisławem Małachowskim a nawet prognoza pogody dla Warszawy na dzień 3 maja 1791 r. Uczniowie klasy 8 przygotowali prezentację dla młodszych kolegów zawierającą vademecum po trudnej materii pojęć konstytucyjnych.  Nietypowa forma uczczenia Konstytucji wyzwoliła w uczniach kreatywność i pozwoliła w zróżnicowanej formie podkreślić doniosłość i wagę tego drugiego na świecie dokumentu.

Na koniec propozycja: kto pierwszy odgadnie szyfr z tytułu i poda kryjące się za nim zdanie, otrzyma nagrodę-niespodziankę. Ułatwieniem będą pojawiające się w tekście linki. Wszyscy mogą też sprawdzić swoją wiedzę o Konstytucji 3 Maja i rozwiązać quiz. Powodzenia!

Z bukietem róż nie możemy przyjść,
aby złożyć Wam życzenia,
lecz w naszych słowach jest taka myśl
- niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia!
Dużo sukcesów, radości,
dużo uśmiechów i moc słodyczy
w Dniu Kobiet Wam Kobiety i Dziewczyny
Samorząd Uczniowski życzy !!!