Do Technikum Masażu przyjmujemy młodzież niewidomą i słabowidzącą po szkole podstawowej posiadającą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Technikum jest kierunkiem, który umożliwia zdobycie ciekawego zawodu, daje możliwość zdania matury, wyrównania różnic poziomów programowych, oraz rozwoju pasji i zainteresowań.
Młodzież w naszym Ośrodku w I półroczu ostatniego roku nauki zdaje teoretyczny i praktyczny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik masażysta, kwalifikacji: Świadczenie usług w zakresie masażu.
W II półroczu ostatniego roku nauki uczniowie mają możliwość przystąpienia do egzamin dojrzałości.
Każdy z egzaminów dostosowany jest do możliwości wzrokowych zdających.
Kończąc naukę w technikum po zdaniu egzaminów uczeń uzyskuje:
- Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie Technika masażysty
- Świadectwo dojrzałości – maturę.
Daje to wychowankowi możliwość podjęcia pracy w państwowych lub prywatnych jednostkach służby zdrowia, w klubach sportowych, SPA i innych gabinetach masażu.
Ponadto dzięki zdanej maturze absolwent ma możliwość kontynuowania nauki na wybranych przez siebie wyższych uczelniach.
Cykl kształcenia trwa:
- 5 lat dla uczniów po szkole podstawowej.
W czasie kształcenia w Technikum Masażu nr 17 uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem masażu:
- klasycznego;
- medycznego;
- limfatycznego;
- segmentarnego;
- tensegracyjnego;
- izometrycznego;
- Shantali – (masaż dzieci);
- sportowego;
- kosmetyczno –pielęgnacyjnego;
- gorącymi kamieniami;
- bańką chińską;
- relaksacyjnego;
- masaży przyrządowych np. aquavibron,
- masaż kompresyjny i podwodny;
- innych elementów masażu jak np. akupresura.
Bogato wyposażone sale do praktycznej nauki zawodu, umożliwiają uczniom oprócz wykonywania masażu, zaznajomienie się z nowoczesnym sprzętem do wykonywania zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych firmy BTL. Uczniowie podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych u pracodawcy, stosują odpowiednie i różnorodne formy masażu. Umieją ocenić i dobrać skuteczne techniki masażu w oparciu o zdobytą wiedzę i umiejętności. Przestrzegając norm, zasad i procedur obowiązujących w służbie zdrowia, potrafią dbać o estetykę i dobry klimat samodzielnego stanowiska pracy.
Liczne dodatkowe zajęcia rewalidacyjne i dydaktyczne dają młodzieży możliwość wyrównania zaległości edukacyjnych i programowych oraz zdobycia nowych umiejętności (np. orientacji przestrzennej, samoobsługi, tańca i innych). Na każdym poziomie edukacyjnym możliwe jest wydłużenie etapu nauki.
Najistotniejszym atutem edukacji w naszym Ośrodku jest indywidualne podejście do każdego wychowanka, praca nad przywróceniem zaburzonych funkcji wzrokowych i prawidłowe wykształcenie kompensacji pozostałych zmysłów. Ustalany jest zakres, metod i form pracy, udzielania pomocy dydaktycznej, psychologiczno-pedagogicznej.
Ponadto dostosowuje się druk, czcionkę oraz pomoce optyczne i powiększalniki dla poszczególnych uczniów w oparciu o:
- indywidualne możliwości wzrokowe;
- wywiad i rozmowy uczniami,
- rodzicami i opiekunami;
- zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej;
- orzeczenia o niepełnosprawności;
- opinie wychowawców klas i internatu;
- opinie specjalistów (rehabilitanta wzroku, pedagoga,
- psychologa, doradcy zawodowego).
Zajęcia sportowo-rekreacyjne przeprowadzane są w nowocześnie wyposażonych i dostosowanych salach edukacyjnych i obiektach sportowych (np. basen, sale sportowe, boisko). Ćwiczenia i treningi aktywizują, rozwijają, pozwalają przeżyć niezapomniane emocje związane ze startami w zawodach w Polsce i za granicą, uczą sportowej rywalizacji i walki fair play.
Najczęściej uprawianymi dyscyplinami w naszym Ośrodku są:
- goalball,
- showdown,
- tenis dźwiękowy,
- narciarstwo
- pływanie.
W naszym Ośrodku od wielu lat prężnie działa zespół wokalny „ Do czasu”, który często występuje z ciekawym programem artystycznym podczas uroczystości szkolnych. Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy w konkursach i występach po za Ośrodkiem.
Uczniowie mogą realizować swoje pasje artystyczne poprzez udział w zespole teatralnym czy w warsztatach poetyckich, konkursach recytatorskich i plastycznych.
Obecnie w Ośrodku realizowane są projekty współfinansowane ze środków unijnych jak: „ Tacy sami- Edukacja włączająca „ oraz „ Zintegrowani”, dzięki którym młodzież ma zapewniony wszechstronny rozwój, liczne wycieczki i stypendia.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie mają okazję do ukończenia bezpłatnych kursów: masażu bambusami, bańką chińską, kosmetycznego twarzy, operatora wózka widłowego oraz kursu dającego uprawnienia obsługi maszyny samojezdnej do czyszczenia powierzchni poziomych a także zajęć w kuchence, tanecznych, autoprezentacji i wielu innych. Ponadto uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w szkolnym kole ekologiczno-wędkarskim biorąc udział w zajęciach wędkarskich w plenerze pod okiem wykwalifikowanego instruktora wędkarskiego.